Ana Sayfa / EL İŞLERİ / 2017 YAZMA KENARI OYA MODELLERİ
yazma-kenari-oya-modelleri
Yazma Kenarı Oya Modelleri 2017

2017 YAZMA KENARI OYA MODELLERİ

Yazma kenarlarında ki oya modellerinde boncuk ve pulların kullanımı oldukça yaygındır. Farklı renklerle ve modellerle yapılan tığ işi oya modelleri yazmalara ayrı bir süs  ve model katarak annelerimizin ve teyzelerimiz için başörtüsü olarak kullanılır. Yazma kenarlarında tığ işi oya modelleri yaparken pul kullanılacaksa sayılarının yeterli olup olmadığını iyi hesap etmek gerekir. Tığ işi oya modelleri yapılmadan öne mutlaka modele göre yapılmalıdır. Nihayetinde yazma kenarlarına uygulanan oya modelleri el işidir ve beceri gerektirir.

Yazma kenarlarına yapılan oya modelleri

Yazmalara süs amaçlı yapılan belirli başlı oya modelleri bulunur. Bu modellerde genellikle çiçek desenli oya örnekleri çok fazla yapılır. Çeşit çeşit yapılan oya modelleri iyi bir işçilik uygulandığı takdirde adeta sanat eseri olabiliyor. Yazma kenarlarında uygulanan en çok oya modelleri çiçekli oya modelleri, şekilli oya modelleri ,orkide çiçeği modeli, karanfil tespih ucu şeklinde oya modeli ,telli lale oyası, pullu ve boncuklu çiçek desenli oyalar olarak birçok kenar oya modeli bulunur. Bunların haricinde bu işi yapan bayanların kendilerine özgü olarak yapılan birçok modelde geliştirebilirler. Hanımların yazmaların kenarlarına yapılan oyalarda belirli kalıpların dışında birçok oya modeli yaptığını çeyiz dizerken bunların kullanıldığı bilinir.

İĞNE OYASI TESBİH UCU MODELİ ÖRNEKLERİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: yazma modelleri, tığ işi yazma kenarı modelleri, yazma kenari, Yazmamodellejri

İlginizi Çekebilir

amigurumi oyuncak bebek

AMİGURUMİ BEBEK VE RESİMLİ AÇIKLAMALI YAPIMI

Amigurumi Oyuncak Örgü Bebek Yapımı Bu yazımızda amigurumi bebekleri nasıl yapılır, Amigurumi tavşan, Amigurumi kuzu, ayı, zürafa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir