fıstıklı çiçekli lif yapımı
fıstıklı çiçekli lif yapımı

ACEMİLER İÇİN FISTIK ÖRNEKLİ RESİMLİ AÇIKLAMALI ÇİÇEK LİF ÖRME

Fıstık modeli, lif örnekleri içinde en fazla tercih edilen örneklerden biridir. Basit ve eğlenceli bir yapılışı olan bu örnek en basit lif modelinden en detaylısına çok sayıda farklı modelde kullanılabiliyor. Biz bugün en sık uygulanan modellerden biri olan çiçekli lifi ele alacağız. Siz de fıstık örneği ile çiçek lif hazırlamak istiyorsanız, acemiler için fıstık örnekli resimli açıklamalı çiçek lif örme konusunu inceleyebilirsiniz.

Fıstık örnekli çiçek lif için özel lif ipleri kullanılabilir. İki farklı rengin kullanımı ile bu model daha hoş durduğu için siz de iki renk kullanabilirsiniz.

fıstık örneği
fıstık örneği

Lif yapımı için ilk olarak 6 zincir çekilir ve daire olarak kapatılır. 4 zincir yapılır ve 2’li trabzan yapılarak devam edilir. Trabzanların arasına bir adet zincir çekilir. Baştaki 4 zincir de trabzan sayılır ve 12 trabzan yapılınca daire kapatılır ip koparılır.

fıstık örneği yapılışı
fıstık örneği yapılışı

Diğer ipe geçip 3 adet zincir çekilir.

fıstık lif örneği
fıstık lif örneği

Yapılan trabzanın üzerine 5 defa batılır ve çekilen 3 zincir boyunca uzatılır. 5 defa battıktan sonra kapatmadan yandaki deliğe de 5 defa batılır ve 10 ilmek tek seferde kapatılıp örneğe devam edilir. Bu şekilde tüm trabzanların üzeri doldurulur.

fıstık lif örneği yapılışı
fıstık lif örneği yapılışı

Fıstıkların yapımının ardından diğer renk ipe geçilir ve zincirler ile sabitleme yapılır. 9 zincir, 1 sık iğne şeklinde bu sıra da tamamlanır.

fıstıklı lif
fıstıklı lif

Bir üst sırada zincirlerin içine 12 adet trabzan yapılır ve bu şekilde sıra tamamlanır.

fıstıklı lif örneği
fıstıklı lif örneği

Sıra sonunda daire kapatılır.

fıstıklı lif yapımı
fıstıklı lif yapımı

2. sırada 3 zincir çekip tığın başı dolanır yanındaki trabzanın arkasından alarak ikili trabzan örülür. Tekrar başını dolayıp tekrar diğer yanındaki trabzanın arkasından alarak ikili trabzan yapılır ve bu şekilde 12 trabzan oluşturulur. Trabzanlardan sonra 1 zincir çekilir tığın başı dolanır ve 6 defa deliğe batıp hepsini tek seferde toplanarak fıstık yapılır.

fıstıklı çiçekli lif
fıstıklı çiçekli lif

1 zincir çekilir tekrar aynı yere aynı şekilde fıstık yapılır ve tekrar tığın başını dolayıp yandaki trabzanın arkasından alarak ikili trabzan yapılır. Bu işlemlere sıra sonuna kadar devam edilir ve 5 sıra bu şekilde örülerek lifin ortası tamamlanır.

fıstıklı çiçekli lif yapımı
fıstıklı çiçekli lif yapımı

Lifin ön kısmı için son olarak fıstıklı çiçekler yapılır ve eklenir.

çiçekli lif
çiçekli lif

Arka kısım için 8 zincir çekilir ve daire kapatılır. Zincir içine 20 adet trabzan yapılır. Bir sonraki sırada her trabzanın üzerine iki trabzan yapılır ve 40 adet trabzan elde edilir.

çiçek lif yapımı
çiçek lif yapımı

Sonraki aşamalarda azar azar arttırarak yuvarlak bir daire elde edilir.

çiçekli lif yapımı
çiçekli lif yapımı

Ön ve arka kısmı birleştirmek için ilk fıstığın üzerine batılır ve sonra 8 zincir çekilir. Sonraki fıstığa batılır. Bu şekilde birleştirilir.

çiçek lif yapımı
çiçek lif yapımı

Kısımların birleşimi sırasında el sığacak kadar boşluk bırakılır ve bu kısma trabzanlar ile şekil yapılır.

çiçek lif
çiçek lif

El kısmının ardından lif kullanıma hazırdır…

çiçekli lif örme
çiçekli lif örme

Çiçekli lif hem kullanım için hem de çeyizlik olarak son derece idealdir. Bu sevimli liflerden daha küçük boyutta ve daha canlı renkli olarak çocuğunuz için de hazırlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yatak Odası Dantel Takımları

YATAK ODASI DANTEL TAKIMLARI

Dantellerin bir klasik olduğu konusunda sanırım herkes hemfikirdir. Bildiğiniz gibi klasikler modası geçmeyenler demektir. Danteller …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *