patik yapılışı
patik yapılışı

ANLATIMLI ABİYE PATİK ÖRGÜ

Bayanların en sevdiği örgü modellerinden biri olan patik modellerine bugün bir yenisini daha ekliyoruz. Yapımı son derece basit olan abiye patik modelini, eminiz ki siz de çok sevecek ve hemen örmeye başlayacaksınız. Farklı renkler ipler ile örülüp hazırlanabilen pratik abiye patik modelinde isterseniz boncuklara da yer verip daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Sözü fazla uzatmadan anlatımlı abiye patik örgü konusunu işlemeye başlıyoruz.

patik yapılışı
patik yapılışı

Bugün anlatımını vereceğimiz abiye patik son derece basit ve kısa sürede hazırlanan bir model olma özelliğinde. Ters ve düz ilmek atılarak lastik örgü ile örülen patikler, üçgen şekilde örülüp dikilerek hoş bir örgü patik halini alıyor.

abiye patik yapımı
abiye patik yapımı

Resimdeki gibi bir abiye patik için ilk olarak ortadaki siyah kısımdan örgüye başlanır. Bunun için 54 ilmek atılır ve iki ters iki düz örgü şeklinde lastik yapılır. Yaklaşık bir buçuk karış kadar ördükten sonra siyah lastik bölümü bitirilir. Pembe kısım için örgüye 40 ilmek ile başlanır. Düz haraşo örgü örülür ve sırada kenarlardan 2’şer adet ilmek kesilir. 8 ilmek kalana kadar düşürüldükten sonra uzun kısım yine bir buçuk karış olacak kadar örülür ve bitirilir. Diğer tarafta aynı şekilde örülür.

renkli abiye patik
renkli abiye patik

Örülen patik yukarıdaki şekilde dikilir. Kullanılırken de uzun kısımlar farklı aparatlar ya da düğmeler ile tutturulabilir. Patiğin abiye patik olması için değişik boncuk türleri ile süslenmesi daha uygun olacaktır. Ancak günlük kullanım için de son derece ideal olan bu pratik patik modelini, yukarıdaki gibi sadece minik çiçek işlemeleri ile de süsleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Cam Dalı Orgu Modeli Nasıl Yapılır

ÇAM DALI ÖRGÜ MODELİ

Çam Dalı Örgü Modeli Örgü demek, emek demektir. Birbirinden güzel kazakları, yelekleri, patikleri ve daha …

Leave a Reply

Your email address will not be published.