Ana Sayfa / EL İŞLERİ / ANLATIMLI İĞNE OYASI YAZMA KENARI MODELLERİ

ANLATIMLI İĞNE OYASI YAZMA KENARI MODELLERİ

Genç kızların çeyizlerinin, sünnet düğünlerinde, mevlütlerde kullanmak için hazırlanan havluların ve tülbentlerin kenarlarını süsleyen iğne oyaları geçmişten günümüze halen kullanılmakta olup yapımı oldukça sabır isteyen ancak gerçekten çok ağır duran el işi çeşitlerindedir. Türk danteli olarak da adlandırılan iğne oyaları en basit modelinden en ağır modeline kadar her şekliyle hem kullanmak için hem de hediyelik olarak bayanlar tarafından yapılmaktadır.

İğne oyasından sadece tülbent ve havlu kenarı değil artık son zamanlarda oldukça da moda olmuş tesbih ucu, kolye küpe, yüzük gibi takılar, salon takımları, masa örtüleri, çantalar gibi farklı alanlarda da çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere yazma oyası örnekleri ve özellikle tığ ile yapılan yazma oyası örnekleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. Yazmalar artık sadece baş örtmek amacı ile değil fular olarak da çok kullanıldığından ve mevlit yaparken, düğün sırasında hediye olarak dağıtıldığından ülkemizde en çok yapılan el işleri arasında ilk sıralarda yazma kenarı bulunmaktadır. Durum böyle olunca da yazma oyası örnekleri deyince yüzlerce çeşit bulmak neredeyse mümkün.

YAZMA OYASI ÖRNEKLERİ

Yazma oyası yaparken havlu kenarına yaptığımız modeller gibi karşımıza en çok çiçekli modeller çıkıyor. Özellikle karanfil, papatya, lale gibi modeller en sık kullanılan çeşitler arasında. Bunun dışında gelincik, yıldız, uçurtma gibi sıra dışı modeller de görmek mümkün. Ancak çiçek modeli çok sık kullanıldığından çiçek motifli iğne oyası yazma kenarı nasıl yapılır bunu aktaralım.

Bunun için ihtiyacımız olan 22 numara tığ ve arzumuza göre alacağımız ip, yazma

İlk önce elimizle bir halka oluşturup içini 10 tane sık iğne ile dolduruyoruz. Daha sonra 6 adet zincir çekip tığın üzerine 4 tane dolama yapıyoruz. Sık iğnenin içine batıp 5 kerede gir çık yaparak zincirin içine bu dolamayı 10 kere yaparak bu işlemi 5 kere tekrarlıyoruz. Böylece yaptığımız çiçek motifinin yapraklarından bir tanesini ve çiçeğin ana gövdesini hazırlamış oluyoruz. Her bir çiçekte genelde 5 taç yaprağı olduğundan dolama yöntemini 5 kere tekrarlayarak çiçeğin taç yapraklarını tamamlıyoruz. En son zincir boşta kalacak. Bu boşta kalan zincire de 10 kez dolama yapıp 6 adet zincir çektikten sonra diğer zincirin dibine batıp motifi tamamlamış oluyoruz. Bu şekilde ilk çiçeğimiz tamamlanmış oluyor. Daha sonra aralarında aralık isterseniz istediğiniz miktar kadar yazmaya bata çıka zincir atarak boşluk bırakıp yeni motife başlıyoruz.

İgne oyası nasıl yapılır
anlatimli igne oyasi yazma kenari modelleri
İgne oyası nasıl yapılır
anlatimli igne oyasi yazma kenari modelleri
İgne oyası nasıl yapılır
anlatimli igne oyasi yazma kenari modelleri
İgne oyası nasıl yapılır
anlatimli igne oyasi yazma kenari modelleri
İgne oyası nasıl yapılır
anlatimli igne oyasi yazma kenari modelleri

ANLATIMLI İĞNE OYASI YAPIMI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

goblen-nasil-yapilir-1

GOBLEN NASIL YAPILIR?

Goblen Nasıl Yapılır? Goblen yapımı, oldukça beğenilen ve ilgilileri için ön plana çıkan modeller arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir