arpa boncuklu renkli kurdele oyası
arpa boncuklu renkli kurdele oyası

ARPA BONCUKLU KURDELE OYASI

Arpa şeklindeki boncuklar ile işlenen kurdele oyaları tülbent, eşarp, yazma, havlu, bohça ya da masa örtüsü kenarı olarak kullanılabiliyor. Yapım aşaması eğlenceli olan bu oyalar, işlendikleri ürüne de hoş bir hava katıyor. Bugün eğlenceli ve hoş bir çalışma ortaya çıkarmak isteyenlere arpa boncuklu kurdele oyası yapım aşamaları konusunu araştırdık. Araştırmalarımız sırasında çok eğlendiğimiz çalışmamızı şimdi size aktarıyoruz…

Arpa boncuk ile kurdele oyası son dönemlerde şık ve hoş örtü ya da havlu ortaya çıkarmak isteyenlerin sıkça kullandığı bir oya türü. Bu çalışma sırasında kullanılacak olan arpa boncuklar, örgü araç-gereçlerinin kullanıldığı tüm dükkanlarda bulunabilir. Boncuğun dışında naylonumsu her hangi bir örgü ipi ve ipin kalınlığına uygun iğne ve tığlar kullanılabilir.

arpa boncuklu renkli kurdele oyası
arpa boncuklu renkli kurdele oyası

Resimdeki gibi hoş oyalar için istenilen her renkte kurdele kullanılabilir. Bu kurdele oyaları tek tek yapılıp sonradan eklenebildiği gibi kullanılacak ürünün kenar işlemesi sırasında da direkt olarak eklenebilir.

arpa boncuklu kurdele oyası
arpa boncuklu kurdele oyası

Resimde verilen mavi kurdeleli oya, yazma kenarı örülürken direkt olarak kenara işlenmiştir. Kurdele oyasında arpa boncuk yerine daha küçük yuvarlak boncuklar da kullanılabilir. Bu tür boncuklar ile işlenen kurdele oyaları da son dönemlerde bayanlar tarafından çok tercih ediliyor.

boncuklu kurdele oyası
boncuklu kurdele oyası

Bu minik boncuklar ile işlenen kurdele oyaları, kullanılmak istenilen ürünün özelliğine göre daha gösterişli ya da daha sade olarak hazırlanabiliyor. Eğer özel günler için kullanılacak bir eşarp ya da tülbent için kurdele oyası düşünülüyorsa, resimdeki gibi parlak kurdeleden oluşan oyalar kullanılabilir.

arpa boncuklu kurdele oyası modeli
arpa boncuklu kurdele oyası modeli

Yukarıda aşamaları verilen arpa boncuk ile işlenen kurdele oyası modeli, biraz daha detaylı olmasına karşılık, daha şık ve daha hoş bir görüntü oluşturuyor. Özel günler için kullanılacak ürünler için bu tür bir oya son derece idealdir.

arpa boncuklu oya
arpa boncuklu oya

Yukarıdaki resimdeki gibi bir kurdele oyası yapımı için ilk olarak bir adet boncuk tığ içinden geçirilir. Sonra kurdele ucundan tığ geçirilir ve kurdele boncuğun içinden geçirilir. Sonraki aşamalar aynı şekilde yapılarak devam edilir. Altı tane boncuk olduktan sonra ip tek seferde tüm kurdele uçlarından tek seferde geçirilir. Bu şekilde büzülme sağlanır ve ip sabitlenmek için iki zincir çekilerek kurdele oyası tamamlanır. Bu oyayı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

2018 havlu kenarı örnekleri

2018 EN GÜZEL HAVLU KENARI ÖRNEKLERİ

2018 havlu kenarı örnekleri birbirinden güzel ve çekici modelleri sizlere getiriyor. Öyleyse bayanların en çok …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *