BAKLAVA DESENLİ ŞAL ÖRGÜSÜ
BAKLAVA DESENLİ ŞAL ÖRGÜSÜ

BAKLAVA DESENLİ ŞAL ÖRGÜSÜ

Soğuk kış günlerinin henüz hala devam ettiği bu zamanlarda özellikle hanımlar evde boş vakitlerini değerlendirmek için, kendileri ve yakınları için bol bol örgüden atkı, eldiven, kazak ve şal gibi hem şık hem de gerekli malzemeler üretirler. Son yıllarda televizyon ve internette de bu konu ile ilgili gerek nasıl yapılacağı ile ilgili videoların olması gerekse model konusunda çok çeşitliliğin olması herkesi en az bir kez örgü örmek için teşvik etmiştir.

Size daha önceki yazımızda örgü patik çeşitleri ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştik. Bugünkü yazımızın konusu ise baklava desenli şal örgüsü, şal modelleri ve örgü şal yapılışı.

ŞAL MODELLERİ

Kimi zaman üzerinizdeki bir kıyafeti tamamlamak kimi zaman ısınmak amacı ile kullanılan şallar her yaşta kadın için mutlaka gardıroplarında bulunan bir aksesuardır. Özellikle mevsim geçişlerinde kabanların fazla hırkaların az geldiği zamanlarda ya da sıcak yaz günlerinin serin akşamlarında mutlaka yanımıza bir şal alıp çıkarız. Bu nedenledir ki tekstil firmaları her yıl hazırladıkları kıyafetlere uygun şalları da mutlaka ürün yelpazelerinde bulundururlar. Çizgili, desenli ya da düz renk her alternatifi kolayca bu şekilde bulabilirsiniz. Ancak örgüye meraklı iseniz ve el emeği göz nuru sıcacık bir şal örmek istiyorsanız yazımızın devamında örgü şal modelleri konusunda seçenekleri okuyabilirsiniz.

ÖRGÜ ŞAL MODELLERİ

Bu yıl mantolarınızın üzerine de kullanabileceğiniz şallar ile beraber iç kısmı tamamlamak için de örgü boyunluklar çok moda. Tığ ile firkete ile ya da iki şiş ile örülebilen şalları istediğiniz ölçüde kare, dikdörtgen ya da arkası yuvarlak gelecek şekilde tasarlayabilirsiniz. İp tercihinizde tamamen yün olan yumaklardan tercih ederseniz gerçekten örneğin gömleklerinizin üzerine alacağınız yumuşacık bir şal ile tamamen kendinizi sıcacık hissedebilirsiniz. Ya da çocuklarınıza panço şeklinde bir şal örerek okula gidip gelirken sıcacık olmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer gece için kullanmak amaçlı bir şal öreceksiniz o zaman şalı daha çok simli ipten tercih etmeli ya da içine parlak boncuklardan eklemelisiniz.

Çiçekli, çizgili şal modelleri gibi baklava desenli şal örgüsü de her zaman modası geçmeyecek bir desendir. Özellikle spor kıyafetlerinizin üzerinde kullanacağınız baklava desenli şal örgüsü sizi çok şık gösterecektir.

ÖRGÜ ŞAL YAPILIŞI

Önce bir halka yapıp 3 zincirle yukarı çıkıyoruz. Tırabzanlar 3 zincir aradakiler tek zincirle çekiliyor. Tırabzanlar hazırlandıktan sonra yarım dünya şeklinde bir model ortaya çıkar. Sonra dönüşlere başlamak için tek zincir alıp boşluğa batıyoruz. Başlarda ortada ve sonda çoğaltmalar yapıyoruz. Böylece basit bir biçimde şalımızı uzatıyoruz.

İlginizi Çekebilir

ceyizlik-seccade-modelleri-1

ÇEYİZLİK SECCADE MODELLERİ

Çeyizlik seccade modelleri, pek çok kişinin favori ürünleri arasında bulunmakla, hem dini hassasiyetlerimizin hem de …

Leave a Reply

Your email address will not be published.