BEBEKLER İÇİN ÖRGÜ TUNİK YAPILIŞI ANLATIMLI

Örgü örmeyi seven anneler, bu zevkli hobilerini çocuklarına şık giyim ürünleri hazırlamakta da kullanıyor. Özellikle yeni doğan ya da 1-2 yaşlarındaki bebekler için hazırlanan  birbirinden tatlı ve şık giyim ürünleri mevcut. Bugünkü anlatımlı konumuzda biz de şık bir kız bebek giyim ürününden bahsedeceğiz. Bebekler için örgü tunik yapılışı anlatımlı konumuzda yer alan giyim ürünü 1-2 yaş bebekler için ideal boyutta. Eğer çocuğunuz daha büyükse kalıpları büyüterek bu modeli uygulayabilirsiniz.

Bebeklerin üzerinde çok hoş duran bu tunik modeli, ilk görünüşte zor gibi dursa da aslında çok basit bir yapıma sahip. Örgü tunik yapılışı aşamalarına geçmeden önce modelimizde kullanacağımız şiş ve ip hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz. Bebekler için örgülerde genelde bebe yünleri kullanılır. Bu yünler antibakteriyel özelliklerde olduğu için bebeklerde alerjiye neden olmaz ve kolay kullanım sağlar. Yumuşak bir örgüye sahip bebe yünlerine en uygun şiş kalınlığı, iplerin üzerinde belirtilen kalınlıktır. Siz de kullanacağınız bebe yünü üzerinde belirtilen kalınlıkta şişler kullanarak daha kolay bir örme sağlayabilirsiniz.

Örgü bebek tunik yapımı
Örgü bebek tunik yapımı

ARKA:

Tuniğin arka kısmına 113 ilmek ile başlanır. 2 cm haraşodan sonra diyagramdaki model uygulanır. 27 cm beden boyu örüldükten sonra haraşoya geçilir. İlk sırada 2 ilmek ara ile 1 ilmek kesilir ve bu şekilde sıra sonlandırılır. 3 sıra haraşodan sonra 4 ters, 1 kes, 1 dolama, 4 ters, 1 kes, 1 dolama şeklinde sıra tamamlanır ve düz örgüye geçilir. Beden boyu 29 cm olduğunda kol oyuntusu için 3+2+1+1 şeklinde kesilir. Beden boyu 35 cm olduğunda yaka yapımına başlanır. Beden boyu 43 cm olduğunda tek sırada ilmekler kesilir ve bitirilir. Beden boyunun 39 cm olduğu noktada tam orta kısımdan bir ilik açılır.

ÖN:

Ön kısım beden boyu 36 cm olana kadar tıpkı arka bölüm gibi örülür. Yaka için orta kısımdan 9 ilmek kesilir ve örgüye iki parça olarak devam edilir. Yakanın her iki tarafından 3+1+1 ilmek kesilir ve beden boyu 43 cm olduğunda omuzlardaki ilmekler tek seferde kesilir.

KOLLAR:

Kolların her birine 40 ilmek ile başlanır ve 2 cm haraşo örülür. Düz örgüye geçilir ve ilk sırada iki ilmek ara ile bir arttırılarak ilmek sayısının 59’a ulaşması sağlanır. 1 cm kadar düz örgüden sonra kolun her iki tarafından birer ilmek arttırılarak 61 ilmekle örgüye devam edilir. Kol boyu 4 cm olduğunda oyuntu için 3+2+1+1+2+3+4+5+6 şeklinde kesim yapılır. Kol boyu 14 cm olduğunda kalan ilmekler tek seferde kesilir.

Örgü tunik şablonu
Örgü tunik şablonu

Bebek tuniğinin ön, arka ve kol kısmının ardından yaka kısmı için yaka etrafından 68 ilmek çıkarılır ve 2 sıra haroşa şeklinde örülerek tek seferde ilmekler kesilip bitirilir.

Örgü bebek tuniği yapımı bittikten sonra ajurların içinden ince kurdele geçirilir. İşte minik kızımızın yeni tuniği hazır. Bebekler için örgü tunik yapılışı anlatımlı konumuz ile isterseniz sevdiklerinizin bebekleri için de hoş sürprizler yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Kirmizi bebek yelegi yapilisi

KIRMIZI BEBEK YELEĞİ YAPILIŞI

Bebekler için örgü denilince aklımıza oldukça çok çeşit ve bir o kadar çok model gelir. …

Leave a Reply

Your email address will not be published.