ÇAPRAZ NAKIŞ TEKNİĞİ

Çapraz nakış tekniği konum ile sizlere kolay ve hoş bir teknikten bahsedeceğim. El nakışı da denilen farklı çarşaf ya da kumaşlara işlenebilen bu teknik, kenarlı havlular ve yatak örtüsü uçlarında çok hoş duruyor. Bir kaç püf noktasına dikkat edilerek işlendiğinde çok hoş duran bu tekniğin detaylarını şimdi aktaracağım.

Çapraz nakış tekniği iki aşamalı olarak yapılan bir teknik. İlk aşamada belirli aralıklar ile kısa şeritler yapın. Aynı şeritlerden bir alt sıraya bu sefer boşluk kalan yerlerinde şeritler olacak şekilde işleyin. Nakışın ikinci aşamasında farklı bir renk kullanabileceğiniz gibi yine aynı ipi de kullanabilirsiniz. Şeritlerin içinden çapraz olarak geçirdiğiniz iğneyi ipin altından geçirerek bir diğer şerite geçin. Bu şekilde kolay nakış tekniğini uygulayın.

Kolay nakış tekniği ile çok farklı çalışmalar yapabilir, bu tekniği yaratıcılığınıza bağlı şekilde değerlendirebilirsiniz. Kibar ve zarif ürünler için ideal olan bu nakış tekniğini, çiçekli işlemelerde yaprak gibi kullanabilir, deseni zenginleştirebilirsiniz. Ben bu tür kolay ve zarif işlemeleri, mendiller için ideal görüyorum.

Çapraz nakış tekniği nasıl yapılır konusu ile ilgili yazımın sonuna geldim. Sizde bu hoş ve özel kolay nakış tekniğini uygulamak isterseniz, aşağıdaki resimleri inceleyip tekniğin detaylarını inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

source

çapraz-işleme-tekniği

İlginizi Çekebilir

Fiyonklu iğne oyası nasıl yapılır

FİYONKLU İĞNE OYASI YAPIMI

Tülbentler ve yazmalar, kültürümüzde oldukça önem tutan ürünler arasında yer alıyor. Fiyonklu iğne oyası yapımı, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *