ÇAY LEKESİ NASIL ÇIKAR ?

“Çay lekesi nasıl çıkar?” sorusunun cevabı için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz.

Giysilerde Çay Lekesi Temizliği

Çay lekesi olan kıyafeti ters çevirin. Lekenin bulunduğu yeri soğuk su ile yıkayın
Ardından da lekenin üstüne soğuk su ile karıştırılan toz çamaşır deterjanını sürün. Bu karışımı leke üzerinde 10-15 dakika kadar bekletin.
Beklettikten sonra iyice durulayın. Kumaşı yarım saat kadar ılık su içinde bekletin.
En son işlem olarak yıkama talimatına uygun biçimde normal yıkayın. Kurutmak için kurutma makinesi kesinlikle kullanmayın.

Halılarda Çay Lekesi Temizliği

Çay halıya döküldüğünde fazla sıvıyı hızlıca bezle alın. Lekeyi kesinlikle sert bir şekilde temizleyin. Sert temizlemek lekenin daha çok bulaşmasına neden olur.
Ilık bir su ile karıştırdığınız toz deterjanı leke üzerine sürün. Bez yardımıyla bu karışımı ovalamadan baskı uygulayın.
Ardından da halınızı ılık su ile durulayın.

Mobilyalarda Çay Lekesi Temizliği

İçinde çamaşır suyu olmayan sıvı deterjan ile çay lekesini temizleyebilirsiniz. Eğer leke çıkmadıysa, karbonat sürerek lekenin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise; sirkeli su ile mobilyanızı temizlemek olabilir.


ÇAYDANLIK NASIL PARLATILIR? başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir