Ana Sayfa / EV İŞLERİ / ÇELİKLER EN İYİ NASIL PARLATILIR?

ÇELİKLER EN İYİ NASIL PARLATILIR?

“Çelikler en iyi nasıl parlatılır?” sorusunun cevabı için aşağıda yer verdiğimiz bilgileri inceleyebilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda, siz de çeliklerinizde güçlü bir parlaklık elde edebilirsiniz.

Çelik eşyalar nasıl parlatılır?

Ovma teliyle çelikleri temizlemeyin. Sirkeli su hazırlayın ve bu suya bez batırıp çeliklerinizi kolayca parlatabilirsiniz.

Çeliklerin parlatılması için amonyaklı krem temizleyicileri kullanabilirsiniz. Haftada bir defa temiz bulaşık süngeriyle bu eşyalarınızın matlığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Harlı ateş yüzünden yanan çelik tencere altlarını da eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz. 1 çay bardağı sirke, 1 tatlı kaşığı karbonat karışımını tencerede bir süre kaynatın. Ardından da durulayın.

Çatal, kaşık ve bıçaklarda oluşan kararlamarı parlatmak için kurutulmuş limon kabuğu ya da zeytinyağı ile ovabilirsiniz.

Elma kabuklarıyla da çelikleri parlatabilirsiniz. Yıkadığınız tencere ve çaydanlığın içine biraz su ve elma kabuğu ekleyip kaynatın. 5-10 dakika kaynattıktan sonra durulayın.

Haftada bir defa bulaşık makinesinin deterjan bölümüne 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Çelik eşyalar başta olmak üzere, tüm mutfak eşyalarınızın parlamasını sağlayacaktır. Ayda bir kez de kaliteli çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.

Çelik demliklerdeki kireç tabakasını yok etmek için de, limon tuzu parçasını suda 5 dakika kaynatırsanız, kireci yok edecektir.

DEMİR VE IZGARA TAVALARIN TEMİZLİĞİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

CAMLAR EN KOLAY NASIL SİLİNİR?

Camlar en kolay nasıl silinir? sorusuna en uygun cevapları, aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz. Cam silmek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir