ÇİÇEK MOTİFLİ OYA MODELLERİ

Çiçek motifli oya modelleri yazma kenarlarında çok hoş bir görünüm oluşturuyor. Çeyizlerin olmazsa olmazları arasında yer alan yazmalar, çeşitli oya motifleri ile daha da şık bir görünüme kavuşuyor.

Türkiye’nin tüm yörelerinde kullanılan yazmalar, çeyizlik hazırlıklarında en önemli yere sahip. Çeyiz diziminde kullanılan ve düğünden sonra hediye olarak dağıtılan oyalı yazmalar arasında en yeni modelleri sizler için araştırdım.

Yazma kenarına yapılan oya işlemleri çoğu zaman tığ ile yapılmaktadır. İğne oyası yönteminin de yaygın olarak kullanıldığı ancak, tığ işinin daha kolay olduğu belirtilmektedir. Tığ işi ile yapılan oyalardan çiçek motifli olanlarını galeride inceleyebilirsiniz. Oyayı işleyeceğiniz yazma renkli bir tasarıma sahip ise, üzerinde kullanılacak oyanın ipliklerini de bu renklerde hazırlamalısınız. Oya iplikleri çok çeşitli renklerden oluşmaktadır. Yazmanın üzerinde kullanılan renklere en uygun iplikleri seçerek oyayı örmeye başlayabilirsiniz. Oyaların bazıları yazma üzerinde örülürken, bazıları ile yazmaya sonradan dikilmektedir. Bir çok farklı seçeneği bulunan çiçek motifli oya modellerini galeride yer verdiğim resimlerden inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir