Çift Katlı örgü şal yapımı
Çift Katlı örgü şal yapımı

ÇİFT KATLI ÖRGÜ ŞAL YAPIMI

Örgü örmek boş vakitleri değerlendirmek ve belki de bir yandan ev ekonomisine katkıda bulunmak amacı ile özellikle ev hanımları için güzel bir seçenektir. El emeği göz nuru ile yapılan örgülerle sadece kendimizi değil çocuklarımızı ve sevdiklerimizi de mutlu etmiş olabiliriz. Örgü örmeyi bilmiyorsanız bile ilk önce basit modellerden başlayarak zaman içinde kendinizi geliştirebilirsiniz. Şal yapımı da ilk başlangıç için kolay bir seçenek olabilir.

Size bu yazımızda örgü şal yapımı ve çift katlı örgü şal yapılışı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ancak çift katlı örgü şal yapımı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz videolu anlatımlara da bakabilir ve rahatlıkla siz de kendinize ya da sevdiklerinize çift katlı örgü şal yapabilirsiniz.

Çift katlı örgü şal yapımı;

Bunun için bizlere öncelikle 4 numara bir tığ ve şal örmek için uygun kalınlıkta orlon gerekmektedir. Yaz günleri için örecekseniz daha ince ipleri tercih edebilirsiniz, kış günleri ise sıcacık omuzlarıma alayım diyor iseniz o zaman yün yumakları tercih edin. Bunun dışında simli, kendinden desenli gibi pek çok alternatif içinden de bir çeşit beğenebilirsiniz. Örneğin çift katlı şal modelinde simli ipler gerçekten çok yakışıyor.

Yapılacak olan şal ortadan başlanarak yapılan bir şal modelidir. Ortadan başlanır ve oradan çoğalarak ilerler. İlk önce 6 adet zincir çekerek başlangıç yapıyoruz ve bu zincirleri kesiyoruz. Zincirlerin üzerine 3’er adet trabzan yapıyoruz. Daha sonra bu trabzanların üzerine 6 tane dolgu yapıp bir çiçek motifi meydana getiriyoruz.

Çiçeklerin aralarında oluşmuş olan boşluk kısımlarına 4’er adet tırabzandan oluşacak şekilde 2 dolgu yapıyoruz. Kalan son bir tanesine tek dolgu ile doldurarak çiçeğin etrafını dönmüş oluyoruz. Burada işin püf noktası ise dönüş yaptığımız her seferinde çift dolguların üzerine çift tek dolguların üzerine ise tek dolgu yapmaktır. Ayrıca eğer dolgu sayısı tek ise o zaman dolguyu tersinden alarak 4lü trabzan yapıp çoğaltmak gerekiyor.

Çift katlı örgü şal yapımı bu aşamaya kadar çiçek motifi ile büyüyüp genişlemiş oldu. Asıl merkez kısmını tamamladıktan sonra yaklaşık olarak uzunluğu 150 cm oluncaya dek bu şekilde örmeye devam ediyoruz. Elbette uzunluğu ortalama bir ölçüm olarak verilmiştir. Siz kendi zevkinize göre daha uzun ya da kısa yapabilirsiniz.

Yeterli uzunluğa geldiğini düşündüğünüz zaman uç kısımlarını örümcek modeli ile örüp çift katlı örgü şal modelimizi bu şekilde tamamlamış oluyoruz.

 

İlginizi Çekebilir

ceyizlik-seccade-modelleri-1

ÇEYİZLİK SECCADE MODELLERİ

Çeyizlik seccade modelleri, pek çok kişinin favori ürünleri arasında bulunmakla, hem dini hassasiyetlerimizin hem de …

Leave a Reply

Your email address will not be published.