Ana Sayfa / ÖRGÜ/TIĞ İŞİ / ÇİFT TARAFLI YELEK YAPİMİ

ÇİFT TARAFLI YELEK YAPİMİ

Yelekler birçoğumuzun severek kullandığı giyim ürünleri arasında yerini almaktadır. Özellikle kendi ellerimizle yaptığımızyelekleri daha fazla severek kullanmaktayız. Bebeklerin ve bayanların sık kullandığı ürünlerden biri olan yelekler için her geçen gün yeni modeller çıkmaktadır.

Bildiğimiz gibi çift taraflı olarak kullanılan birçok giyim ürünü vardır. Montlardan tutun da kazaklara kadar çift taraflı giyim imkanı sunan ürünler vardır. Bu kervana yelekler de katıldı. Çift taraflı kullanılabilecek yelekleri örmek de artık mümkün. Sizlere çift taraflı yelek nasıl örülür, nasıl dikilir sorusunun cevabını görsellerle vereceğiz.

 

Çift Taraflı Yelek Dikimi İçin Malzemeler

 • Dikiş makinesi (yapabilirseniz elle dikebilirsiniz)
 • İstediğiniz iki kumaş
 • Gerekli ipler

 

Çift Taraflı Yelek Dikimi

Çift taraflı yeleklerde örgüden ziyade kumaşlar kullanılmaktadır. Yani istediğiniz iki kumaşla çift taraflı yelek dikebilirsiniz. Sizlere çift taraflı yelek yapımı aşamalarından kısaca bahsedeceğiz.

 • Beden ölçüsünü alın. Kumaşın tam ortasını bulun ve işaretleyin.
 • Kumaş ikiye katlayın. Yaka evini belirlemek için 0,5 cmden sonra ön ortası olan üst kısma 12 cmden, omuz başı olan kısma ise 6 cmden işaret koyun ve arayı sabunla birleştirin.
 • Omuz yerini belirlemek amacıyla yakanın bittiği yerden 12 cmden işaret alın. Omuz kısmı verev şeklinde olacağı için 12 cmnin bittiği yerden 2 cm içerden işaret alın ve sabunla verev şeklinde çizgi çizin.
 • Kol yeri için omuz bitiş yerinden aşağı iki tane 20 cm çizgi çizin. 4 cmden paralel bir çizgi ve yanlarına üçer cm çizgi çizin.
 • Kumaşı ikiye katlayarak biçkiyi yapın.
 • Makineye kumaşı yerleştirin veişlenecek nakışı seçin.
 • Tek renk olan kumaşın üzerine desenleri işleyin ve renkli kumaş ile bir araya getirerek dikimini yapın.
 • Dikilen yeleğin ütüsünü yapın.
 • Omuzların dikişi için kumaşın bir kısmını geri katlayın, diğer kumaşın makinede dikimini yapın.

 

Hem Eğlenin, Hem De İstediğiniz Yeleği Giyin

Bu yelekleri dikerken son derece eğlenceli vakit geçirirsiniz. Örgüsünü yapmak da mümkünken, yelek dikimi daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle kot ve diğer tarafı renkli olarak yapılan çift taraflı yelek bayanlar tarafından fazlasıyla ilgi görmektedir. Her iki tarafı da istediğiniz kombinle giyebileceğiniz bir yeleği sanırın herkes ister.

Çift taraflı yelek modellerinin son zamanlarda oldukça dikkatleri çekmektedir ve sevilerek kullanılmaktadır. Sizler de evinizde makineniz var ise bu yeleği yapabilirsiniz. Hem kendinize, hem de sevdiklerinize yapabileceğiniz bu yelek modelini severek dikeceksiniz.

BONCUKLU SÜSLEMELİ SANDALET PATİK ÖRGÜSÜ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Derya-Baykal-Lif-Modelleri-1

DERYA BAYKAL LİF MODELLERİ

Derya Baykal lif modelleri, programı tercih eden kişilerin en çok yapmaya çalıştığı modeller arasında bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir