örgü bebek bere
bebek bere yapımı

ÇOCUK BERE YAPIMI

Günümüzde kadınlar örgü işlerini yaparken modellere ve yapımlara ulaşma konusunda artık daha şanslılar çünkü internet aracılığı ile yapımları izleyip ve anlatımları okuyarak çok rahatlıkla örgülerini yapabiliyorlar. Bu örgüler arasında en çok yapılan çeşitlerden olan çocuk bereleri de yapım anlatımı olarak çok fazla rağbet görüyor. Bu açıdan çocuk bere yapımı örgüler içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle tığ işi bebek bere modelleri ve yapılışı aşamaları sürekli araştırılıyor.

Çocuk Beresi Yapımı Başlangıcı

Bebek beresi yapılışı şişle şöyle başlar; öncelikle farklı ve zıt tonlarda 2 renk ip seçilir. Sonrasında koyu renkteki ip ile 6 zincir çekilir. Ardından zincir çekilen bu uçlar birleştirilir. Daha sonraki adımda içine 10 adet sık iğne yapılır. Bu işlem 14 sıra olunca her sıra 6 adet sık iğne arttırarak örülür. Ardından açık tondaki ipe geçilir.

Açık Tondaki İp ile Sık İğne Başlangıcı

Çocuk bere modelleri örgü anlatımlı devam kısmında açık tondaki iğne ile 88 adet olacak şekilde sık iğne ile 2 defa örülür. Daha sonra koyu iple 18 sıra örülüp bu işlem bitirilir. Daha sonra kulak kısmı için yine açık tondaki ip ile örgünün her iki tarafından 11 sıra 15’er adet sık iğne ile örülür. Daha sonra bağcıklar için kulak kısmının ortasındaki 5 sık iğne ile 24 cm örülüp işlem bitirilir. Bundan sonra çocuk beresi kullanıma hazır hale gelmiş olur. Eğer kulaklık kısmı dikkat çekici bir motifle süslenmek istenirse çeşitli minik simli ipler kullanılıp 8 sıra sık iğne örülüp çeşitli figürler elde edilebilir. Bu şekilde çocuk beresi daha farklı bir görünüm kazanmış olur. Bazı çocuklar bere takmaktan hoşlanmadığı için dikkat çekici motiflerle ilgileri çekilebilir.

 

İlginizi Çekebilir

Fiyonklu iğne oyası nasıl yapılır

FİYONKLU İĞNE OYASI YAPIMI

Tülbentler ve yazmalar, kültürümüzde oldukça önem tutan ürünler arasında yer alıyor. Fiyonklu iğne oyası yapımı, …

Leave a Reply

Your email address will not be published.