havlu kenarına kelebek yapımı
havlu kenarına kelebek yapımı

DANTEL HAVLU KENARI KELEBEK ÖRME

Havlular, genç kız çeyizlerinin en önemli parçalarından biridir. Kendileri kadar kenar örgüleri ile de dikkat çeken bu havlularda genel olarak dantel modelleri kullanılıyor. Bugünkü konumuzda farklı dantel örneklerinin arasında en fazla kullanılanlardan olan kelebek motifleri ve kelebek desenli havlu kenarlarını işledik. Dantel havlu kenarı kelebek örme alternatiflerinden siz de beğendiklerinizi seçip kendi havlularınızda uygulayabilirsiniz.

Dantel kelebekli havlu kenarı modellerinden en fazla uygulananları, düz şekilde örülen havlu kenarı üzerine başka bir renk ile işlenen kelebek desenli havlu kenarlarıdır. Bu havlu kenarları istenilen her hangi bir şekilde örülüp tamamlandıktan sonra başka bir renk ip ile tığ yardımı ile kelebek deseni yapılarak hazırlanır.

havlu kenarına kelebek yapımı
havlu kenarına kelebek yapımı

Bu tür havlu kenarlarının yanı sıra, özel kelebek motifleri ile hazırlanan havlu kenarları da sıkça kullanılıyor. Siz de bu tür bir çalışma yapmak istiyorsanız, aşağıda aşama aşama resimlerini verdiğimiz kelebek motifini hazırlayıp havlu kenarının üzerine sonradan tığ ya da iğne ile ekleme yapabilirsiniz.

dantel kelebek yapımı
dantel kelebek yapımı

Kelebek motifi için ilk olarak zincirler ile yuvarlak yapılır ve içi 2 zincir, 2 trabzan şeklinde doldurulur. İkinci sırada zincirlerin için 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan şeklinde yapılır ve sırala tamamlanır.

dantelden kelebek yapma
dantelden kelebek yapma

Üçüncü sırada başka renk bir ip ile zincirlerin içi trabzan ile doldurulur ve sonraki sırada yine diğer renk ip ile sık iğne yapılır.

havlu kenarı kelebek yapımı
havlu kenarı kelebek yapımı

Kelebeğin ikinci kısmı için zincirler ile resimdeki gibi şekil verilir.

kelebek yapımı
kelebek yapımı

İlk yapılan parça ikiye katlanıp hazırlanan zincir kelebek şekli verilerek tığ ile birleştirilir. Ve artık kelebekler kullanıma hazır…

Bu hazırlanan dantelden kelebek motiflerini istediğiniz her örgüde kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Anlatımlı İgne Oyası Yapimi-5

ANLATIMLI İĞNE OYASI YAPIMI

Bildiğiniz gibi Anadolu’da çoğu kadın yazma kullanmaktadır. Bu yazmaları sade olarak kullananların olmasının yanı sıra …

Leave a Reply

Your email address will not be published.