DANTEL ÖRNEKLERİ VE MODELLERİ

DANTEL ÖRNEKLERİ

Ülkemizde geçmişe nazaran popülerliğini yitiren dantel ve el işi, genelde kadınlar tarafından tığ ve iğne kullanılarak yapılan genellikle evlerimizde kullanılan bir süsleme malzemesi olarak tanımlayabiliriz. Geçmişte danteller evimizin her köşesinden kullanılabilirdir. Yatak üstleri, televizyonlar, masalar, koltuk kenarları, eski telefonlar ve kumanda bile! Dantel yapımında pek çok farklı madde kullanılabilirken bu maddelerin kullanımına göre de zarifliği ve değeri değişmektedir. Yapılan çeşitli motifler ile evlerimiz renklendirilirdi.

Klasik dantel örneklerinden biri olan bu çeşit şekli nedeniyle her yerde kullanılabilecek düzeyde. Günümüzde çok sade olduğu için tercih edilmeyen bu çeşit yaşlılarımızın evinde hala kullanılmaya devam ediyor.

Çeyizlere konulan şeylerden biri de danteldir elbette. Yatak odası dantelleri de çeyizlerin olmazsa olmazı diyebiliriz.

Çok zarif duran bu dantel yeni evlilerin yataklarını süslüyor.

Yeni evlilerin en çok tercih ettiği dantel türlerinden birkaçı da aşk ve sevgiyi anlatan dantel türleridir. Kalp şeklinde yapılan danteller çok rağbet görmektedir.

Yemek masalarını ve fiskos sehpalarını süslemekle de görevli olan dantel masanın büyüklüğüne göre şekillenmekte.

blank

Eskiden televizyonlarımızda kullanılan üçgen biçimindeki danteller mevcuttu. Şu an televizyonların büyüklükleri ve şekilleri değiştiği için bu işlem rafa kalktı diyebiliriz ancak çocukluğundan böyle görüp hayatından atamayanlar da mevcut.blankblank

Yastık dantelleri de oldukça rağbet gören türler arasında. Kullanımı pek rahat olmasa da göze hoş gelecek cinste.

İlginizi Çekebilir

ÇEYİZLİK MOTİF İŞLEMELİ PATİK YAPIMI

ÇEYİZLİK MOTİF İŞLEMELİ PATİK MODELİ

Çeyizlik Motif İşlemeli Patik Modeli Çeyizlik motif işlemeli patik modeli, hanımların çeyizlerinin başlıca parçaları arasında …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *