dantel peçetelik örneği
dantel peçetelik örneği

DANTEL PEÇETELİK YAPILIŞI

Dantel örgü, kadınların ev içinde neredeyse her yerde kullandıkları bir örgü çeşididir. Özellikle kendisi bu hoş hobi ile uğraşan kadınlar, hazır olarak satılan çoğu ürünü de kendi el emekleri ile dantel olarak örüp kullanıyor. Bugün size örnek olarak vereceğimiz dantel peçetelik yapılışı da bu marifetli hanımların ortaya koyduğu, özel örneklerden birisi.

Dantel ile örülen peçetelikler her tarz ev dekorasyonuna uyum sağlayacak özellikte yapılıyor. Bugün size örneğini vereceğimiz dantel peçetelik, basit olmasının yanı sıra hoş bir görüntü oluşturması yönü ile tercih ediliyor. Son zamanlarda sıkça rastlanılan ve kısa sürede kullanıma hazır hale gelen modelin yapım aşamalarını kısaca anlatıyoruz.

dantel peçetelik yapılışı
dantel peçetelik yapılışı

Resimdeki gibi dantelden bir peçetelik yapmak son derece kolaydır. Bu tür bir peçetelik için ilk olarak kafesler ile peçeteliğin alt kısmı örülür. Bu işlem sırasında genelde bir boş kafes, bir dolgulu trabzan kafes kullanılır. İstenilen kare şekline geldikten sonra zincir ve dolgular ile desen yapılır. Kutucukların üzerine bu desen yapılırken biraz sıkı örülmesi durumunda resimdeki gibi yukarı doğru büzülme oluşur ve son aşamada kenardan önce boşluklar içinde kurdele geçirilip bağlanır.

dantel peçetelik örneği
dantel peçetelik örneği

Bir önceki modelimiz çok sade geldiyse ikinci resimdeki gibi boncuk işlemeleri ve daha fazla kurdele ile süslenen peçetelikler hazırlayabilirsiniz.

Dantelden peçete yaparak bunu kendi evinizde kullanabileceğiniz gibi hediye olarak sevdiklerinize de verebilirsiniz. Güzel birer çeyizlik örnek de olabilecek bu dantel ürünlerini, dilerseniz hobi olmaktan çıkarıp satışını yaparak ek gelir de elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Tığ İşi Kırmızı Beyaz Yeşil Yazma Kenarı

TIĞ İŞİ KIRMIZI BEYAZ YEŞİL YAZMA KENARI

Tığ İşi Kırmızı Beyaz Yeşil Yazma Kenarı  Yazmalar özellikle ev ortamında her tesettürlü bayanın severek …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *