Ana Sayfa / EV İŞLERİ / DEMİR VE IZGARA TAVALARIN TEMİZLİĞİ

DEMİR VE IZGARA TAVALARIN TEMİZLİĞİ

Demir ve ızgara tavaların temizliği için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Demir Tavaların Günlük Temizliği

Demir tavaların temizliğinde, çok sık sabun kullanmamlısınız. Günlük kullanımlarda sadece su ile temizlemelisiniz. Rutin temizliklerde, yalnızca su ve fırça kullanmalısınız. Sadece su ile temizleyeceğiniz için, suyun çok sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Suyla yıkadıktan sonra, kağıt havlu ile tavanızı iyice kurulamalısınız.

Demir Tavaların Deterjan ile Temizliği

Demir tavaları temizlemek için, deterjanı çok nadir olarak tercih etmelisiniz. 6 ayda bir defa deterjanla temizlemeniz yeterli olacaktır. Biraz sabun, bir fırça ve su kullanacaksınız. Sabun kullanmak istemiyorsanız, salamura tuz ve sirke gibi malzemelerden faydalanabilirsiniz. Demir tavanızı bu yöntemle iyice temizledikten sonra, sıvıyağ ile bolca yağlayıp 180 derecede ısıttığınız fırına yerleştirin. 1 saat kadar fırında tutup, kurumasını sağlayın. Fırından çıkardıktan sonra, yağın akması için tavayı ters çevirin. Bu işlemi uygularken altına tepsi yerleştirmeniz önerilmektedir. Tepsinin içine de yağlı kağıt yerleştirin. Böylece, tepsiyi de tekrar temizlemek zorunda kalmazsınız. Demir tavalarınızı asla bulaşık makinesinde yıkamayın.

Izgaraların Temizliği

Izgaranın temizliği diğerlerine göre daha zordur. Bu yüzden de, günlük kullanımda çok fazla tercih edilmemektedir. Izgaranızı temizlemek için sıcak su kullanmalısınız. Yağ çözücü kullanarak ızgaralarınızı temizleyebilirsiniz. Izgarayı kullandıktan sonra cam temizleyici sıkarsanız, kirlerin kurumasını engellemiş olursunuz.

EN KOLAY MİKRODALGA TEMİZLİĞİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

EN KOLAY BULAŞIK MAKİNESİ TEMİZLİĞİ

En kolay bulaşık makinesi temizliği için doğal yöntemlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Bir çok deterjan ürünü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir