DEMİR VE IZGARA TAVALARIN TEMİZLİĞİ

Demir ve ızgara tavaların temizliği için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Demir Tavaların Günlük Temizliği

Demir tavaların temizliğinde, çok sık sabun kullanmamlısınız. Günlük kullanımlarda sadece su ile temizlemelisiniz. Rutin temizliklerde, yalnızca su ve fırça kullanmalısınız. Sadece su ile temizleyeceğiniz için, suyun çok sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Suyla yıkadıktan sonra, kağıt havlu ile tavanızı iyice kurulamalısınız.

Demir Tavaların Deterjan ile Temizliği

Demir tavaları temizlemek için, deterjanı çok nadir olarak tercih etmelisiniz. 6 ayda bir defa deterjanla temizlemeniz yeterli olacaktır. Biraz sabun, bir fırça ve su kullanacaksınız. Sabun kullanmak istemiyorsanız, salamura tuz ve sirke gibi malzemelerden faydalanabilirsiniz. Demir tavanızı bu yöntemle iyice temizledikten sonra, sıvıyağ ile bolca yağlayıp 180 derecede ısıttığınız fırına yerleştirin. 1 saat kadar fırında tutup, kurumasını sağlayın. Fırından çıkardıktan sonra, yağın akması için tavayı ters çevirin. Bu işlemi uygularken altına tepsi yerleştirmeniz önerilmektedir. Tepsinin içine de yağlı kağıt yerleştirin. Böylece, tepsiyi de tekrar temizlemek zorunda kalmazsınız. Demir tavalarınızı asla bulaşık makinesinde yıkamayın.

Izgaraların Temizliği

Izgaranın temizliği diğerlerine göre daha zordur. Bu yüzden de, günlük kullanımda çok fazla tercih edilmemektedir. Izgaranızı temizlemek için sıcak su kullanmalısınız. Yağ çözücü kullanarak ızgaralarınızı temizleyebilirsiniz. Izgarayı kullandıktan sonra cam temizleyici sıkarsanız, kirlerin kurumasını engellemiş olursunuz.


EN KOLAY MİKRODALGA TEMİZLİĞİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir