Ana Sayfa / EV İŞLERİ / DOĞAL MALZEMELERLE EV TEMİZLİĞİ

DOĞAL MALZEMELERLE EV TEMİZLİĞİ

Doğal malzemelerle ev temizliği yapmak her zaman daha sağlıklı ve etkilidir. Kimyasal deterjanlar kadar güçlü bir etkiye sahip olan bu malzemelerle siz de ev temizliğini sağlıklı yapabilirsiniz.

Çamaşır Sodası : Güçlü yağ ve katı kirlerin temizlenmesi için etkilidir. Kullanırken, eldiven takmanız uygun olmaktadır. Klorsuz olanını tercih etmelisiniz.
Boraks: Su, oksijen, sodyum ve bordan karışımın oluşmuş bir maddedir. Antiseptik, antibiyotik, antifungal, koku giderici ve dezenfektan özelliklerine sahiptir. Küflenmeyi de önlemektedir. Yutulursa zehirler. Eczane ve aktarlarda bulabilirsiniz.
Sirke: Meyve ya da tahılların fermantasyon işlemiyle elde edilir. Asitli içeriği sayesinde, mikropları öldürür ve yağ kalıntılarının parçalanmasını sağlar.
Karbonat: Beyazlatıcı ve koku giderici özelliktedir. Hafif aşındırıcıdır.
Uçucu bitkisel yağlar: Parfümlerin ana maddesi olarak kullanılan uçucu yağlar, özellikle evin güzel kokması için etkilidir. Ev temizlik suyuna birkaç damla ekleyerek, evin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.
Bitkisel yağ tabanlı sıvı sabunlar (arapsabunu vs.): Hayvansal yağ ya da petrol içerek sabunları kullanabilirsiniz.

Bu tarifler ile temizlik yapmak için, spreyli şişe ve yüzde yüz pamuklu bezler kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca, selüloz sünger ve doğal kıldan fırçalar da kullanabilirsiniz.

KLOZET TEMİZLİĞİ İÇİN EV YAPIMI TARİF başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

EN KOLAY BULAŞIK MAKİNESİ TEMİZLİĞİ

En kolay bulaşık makinesi temizliği için doğal yöntemlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Bir çok deterjan ürünü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir