DOĞAL MALZEMELERLE EV TEMİZLİĞİ

Doğal malzemelerle ev temizliği yapmak her zaman daha sağlıklı ve etkilidir. Kimyasal deterjanlar kadar güçlü bir etkiye sahip olan bu malzemelerle siz de ev temizliğini sağlıklı yapabilirsiniz.

Çamaşır Sodası : Güçlü yağ ve katı kirlerin temizlenmesi için etkilidir. Kullanırken, eldiven takmanız uygun olmaktadır. Klorsuz olanını tercih etmelisiniz.
Boraks: Su, oksijen, sodyum ve bordan karışımın oluşmuş bir maddedir. Antiseptik, antibiyotik, antifungal, koku giderici ve dezenfektan özelliklerine sahiptir. Küflenmeyi de önlemektedir. Yutulursa zehirler. Eczane ve aktarlarda bulabilirsiniz.
Sirke: Meyve ya da tahılların fermantasyon işlemiyle elde edilir. Asitli içeriği sayesinde, mikropları öldürür ve yağ kalıntılarının parçalanmasını sağlar.
Karbonat: Beyazlatıcı ve koku giderici özelliktedir. Hafif aşındırıcıdır.
Uçucu bitkisel yağlar: Parfümlerin ana maddesi olarak kullanılan uçucu yağlar, özellikle evin güzel kokması için etkilidir. Ev temizlik suyuna birkaç damla ekleyerek, evin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.
Bitkisel yağ tabanlı sıvı sabunlar (arapsabunu vs.): Hayvansal yağ ya da petrol içerek sabunları kullanabilirsiniz.

Bu tarifler ile temizlik yapmak için, spreyli şişe ve yüzde yüz pamuklu bezler kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca, selüloz sünger ve doğal kıldan fırçalar da kullanabilirsiniz.


KLOZET TEMİZLİĞİ İÇİN EV YAPIMI TARİF başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir