etamin işlemeli havlu yapımı
etamin işlemeli havlu yapımı

EVDE KOLAY ETAMİN İŞLEMELİ HAVLU YAPIMI RESİMLİ ANLATIM

Etamin ya da diğer adı ile kanaviçe işlemesi, geçmiş dönemlerden günümüze çeyizlerde sıkça yer alan bir işleme türüdür. Özellikle bazı yörelerde genç kızların el becerilerini anlamaya yardımcı olan bu işlemeler, pek çok ev tekstili ürününde kullanılabiliyor. Bugün sizlere havlu kenarlarında kullanılan etamin işlemeleri ve bu işlemelerin havlulara eklenişini resimli olarak anlatacağız. Merak eden ve uygulama isteyenler için evde kolay etamin işlemeli havlu yapımı resimli anlatım konusunu işlemeye geçiyoruz.

etamin kasnak
etamin kasnak

Etamin işlemesi yukarıdaki resimde görülen kasnaklar ile yapılır. İki adet iç içe geçmiş çemberden oluşan bu işlemelerde etamin kumaşının üzerindeki kareler çalışma alanı olarak alınır ve çarpaz ipler ile istenilen şekil verilir. Bu istenilen şeklin verilişinde kanaviçe panoları önemli yer tutar. Bu panoları internet üzerinden bulup bir kağıda yazdırabilir ya da örgü üzerine satış yapan yerlerden temin edebilirsiniz. Kasnakları da aynı şekilde temin edip bu özel işlemeleri kolayca yapabilirsiniz.

etamin işleme
etamin işleme

İşlenen kanaviçe işlemeleri kasnaktan çıkarıldıktan sonra şekildeki gibi etrafına fransız danteli işlemesi yapılabilir. Bu işleme sırasında pileli ya da düz diki yapılabilir.

etamin işlemesi
etamin işlemesi

Hazırlanan dantelli etamin işlemeleri havlunun üzerine dikilir. Bu sırada istenirse boncuk, pul ya da kurdele işlemeleri de yapılabilir.

etamin havlu işleme
etamin havlu işleme

Bu tür etamin işlemelerinde inci şerit çok sık kullanılır. Siz de resimdeki gibi bir inci şerit isterseniz dikebilirsiniz.

etamin işlemeli havlu yapımı
etamin işlemeli havlu yapımı

Ve kanaviçe işlemeli havlumuz kullanıma hazır… Bu tür bir havluyu günlük olarak kullanabileceğiniz gibi misafir havlusu ya da çeyizlik havlu olarak da kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *