FİRKETE AYAKLI ORTA SEHPA YAPIMI

Orta sehpa, her evde bulunan kullanışlı bir üründür. Üzerine farklı eşyalar konulabilen bu ürünler, aynı zamanda iyi bir de dekoratif eşya olma özelliğinde. Bugünkü geri dönüşüm projemizi de bu hoş dekoratif ürün için hazırladık. Eğer siz de geri dönüşüm projelerinden hoşlanıyor ve evde kendi el emeğiniz ile ortaya bir şeyler çıkarmak istiyorsanız, firkete ayaklı orta sehpa yapımı projesini deneyebilir, kullanışlı ve hoş bir orta sehpa tasarlayabilirsiniz.

Firkete ayaklı orta sehpa yapımı için gereken malzemeler;

  • Eski bir tahta palet
  • Matkap
  • Çekiç
  • Çivi ve vidalar
  • Testere
  • 4 adet firkete masa bacağı
orta sehpa yapımı malzemeleri
orta sehpa yapımı malzemeleri

Malzeme listesindeki ihtiyaç duyulanlar hazırlandıktan sonra aşama aşama harika orta sehpa yapımı çalışmasına geçebiliriz.

paletli orta sehpa yapımı
paletli orta sehpa yapımı

Örnek çalışmada kullanılan palet, 3’lü tahtalardan oluşuyor ancak siz ihtiyacınıza göre daha fazla ya da daha az tahtadan oluşan bir palet kullanabilirsiniz. Bazı paletler iki kattan oluşurken bazıları resimdeki gibi 3 kattan oluşur. Eğer 3 katlı bir paleti geri dönüşümde kullanacaksanız, ilk katını çıkarıp daha hoş görünen bir sehpa elde edebilirsiniz. Üst katı çıkarma aşamasında çivi ve vidalara dikkat ederek dayanıklı bir spatula kullanabilirsiniz.

firkete ayaklı orta sehpa yapım aşamaları
firkete ayaklı orta sehpa yapım aşamaları

Üst kat çıkarıldıktan sonra mini testere yardımı ile uzantıları kesilir ve zımparalanarak pürüzsüz bir iki katlı palet elde edilir.

Orta Sehpa Yapımı
Orta Sehpa Yapımı

Son aşama olarak firkete ayaklar için palet ayaklarına matkap ile vida yuvaları açılır. Bu işlemi yapmadan önce sehpa ayaklarının vidalanacağı yerler kalem ile çizilip daha kolay bir çalışma yapılabilir. Vida yuvalarının açılmasından sonra firkete sehpa ayakları sıra ile yerlerine monte edilir.

firkete ayaklı orta sehpa
firkete ayaklı orta sehpa

Ve işte mükemmel bir geri dönüşüm projesi olan el emeği orta sehpa kullanıma hazır…

Bu çalışma sırasında örnekteki gibi temiz bir palet kullanılıyorsa başka hiç bir ye yapılmadan bu şekilde kullanılabilir. Ancak rengi farklı ve hoş olmayan paletler için ahşap boyası ya da sadece ahşap cilası kullanarak daha hoş bir görüntü elde edilebilir.

Kaynak: http://en.dawanda.com/diy-tutorials/home-improvements/make-pallet-coffee-table-with-hairpin-legs

İlginizi Çekebilir

sis-orgu-parmaksız-eldiven-yapilisi

ŞİŞ ÖRGÜ PARMAKSIZ ELDİVEN YAPILIŞI

Kış aylarında gerek aksesuar olarak gerekse ısınma amaçlı en çok kullandığımız ölülerden birini eldivenlerdir. Yapımı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *