Firkete Motifli Tığ Oyası Yapımı

Firkete Motifli Tığ Oyası Yapımı

Güzel görünümü sebebiyle yazma ve tülbentleri süsleyen tığ oyası modelleri her geçen gün artıyor. Hanımlar sürekli yeni tığ oyaları yaparak yeni örnekler ortaya çıkarıyor. Özellikle çeyizlik tülbent kenarlarına yakışacak olan firkete motifli tığ oyası yapılışını anlatacağız. Şimdiden kolay gelsin.

Öncelikle bir firketeye ihtiyacımız var. Firketenin açıklığını ayarlamak önemlidir. Firketenin açıklığını arttırırsak motiflerin büyüklüğü de artacaktır. İpi firketeye doladıktan sonra ilk ilmek zor oluyor ancak gerisi kolaylıkla geliyor. Firketeyi çeviriyoruz, bu sayede ip de çevrilmiş oluyor. İpin ucunu alarak bir zincirle sabitliyoruz. Küçük ilmeğin içine girip ipin ucunu alıp bir iğne yapıyoruz. Bu işlemleri birkaç defa tekrarladıktan sonra motifimiz kendini belli etmeye başlıyor. 14 tane olduktan sonra 6 zincir çekiyoruz. Zincir çekme işlemi de tamamlandıktan sonra ilmekleri bir araya topluyoruz, aradan bütün ilmeklerin içinden tığı girdiriyoruz ve firketeyi çekiyoruz. İpin ucunu alıp sık iğneyle kapatıyoruz. 6 zincir çekiyoruz yine. İlk baştaki dolgunun içine sık iğnemizi kapatıyoruz. Ardından ipi kesiyoruz. İpin fazla kısımlarını yakıp arka tarafa bastırırsanız hoş bir görüntü elde etmeyi başarabilirsiniz.

Motifin yapılışı bu kadar arkadaşlar. Firkete kullanmayı bilmeyenler bu işlemi yaparken zorlanabilir. Firkete kullanmayı öğrenmek biraz zamanınızı alabilir. Ancak firkete kullanmayı öğrendikten sonra bu işlemi çok daha kısa sürede yapabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilir

SALON DEKORASYONU

Salon Dekorasyonu   Salon dekorasyonu, evlerimizde üzerlerinde en çok durduğumuz konular arasında yer almaktadır. Misafirlerimizi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *