igne-isi-kenar-oyalari (1)

İĞNE İŞİ KENAR OYALARI 2017

Bütün el işi örgü ve oyalarda olduğu gibi iğne işi kenar oyalarında da birçok farklı model bulunmaktadır. Bu farklı modellerin ayrıca yapılma şekilleri ve türleri de kendi içinde değişmektedir. Bu açıdan iğne oyaları modelleri birçok kadın tarafından yapılmakta ve istenilen modeller öğrenilmeye çalışılmaktadır.

İğne İşi Kenar Oyaları Modelleri

Tığ oyaları ya da iğne oyaları olarak adlandırılan bu el işi ürünler tülbent kenarları için yapılıyorsa tülbent kenarı iğne oyası diye adlandırılır. Bu modeller ayrıca havlu kenarları için iğne oyası şeklinde de işlenmektedir. Aradaki tek fark kenar oyanın yapıldığı kullanılacak ürünün tülbent ya da havlu olmasıdır. Buna ek olarak ponponlu iğne oyaları ve boncuklu iğne oyaları da mevcuttur. Bu kenar oyaları farklı renkteki ponponlar ya da boncuklar kullanılarak yapılır ve güzel bir görüntü elde edilir. Genç kızların yapmakta olduğu yazmalar için iğne işi kenar oyaları da mevcuttur. Bunlar çok farklı şekiller ve modellere sahiptirler. Bunlar ise yazma iğne oyaları olarak adlandırılmaktadır.

İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapılışı

En güzel iğne oyaları modelleri arasında olan orkide çiçeği modeli iğne oyası modelleri içerisinde çok istenilen bir modeldir. Bu modelde öncelikle 6 zürafa ile başlanır. Sonrasında ise her zürafa modeli için sağdan, soldan ve orta kısımdan olmak üzere 5 zürafa oluşturulur. Ardından ortadan arttırma yapılarak siyah iple bir sıra yapılır. Sonraki aşamada ise mavi iple 6 zürafa yapılır. Bir zürafa kalıncaya kadar eksiltilir. Ardından yaprakların çevresine bir sıra siyah iple zürafa örülür. Sonrasında yaprakların etrafına beyaz iple bir sıra düz örülür sonra 3 sıra ip yürütülür ve tekrar 3 sıra zürafa yapılır. Böylece iç üçgen görüntü elde edilmiş olur.

İlginizi Çekebilir

İğne oyası patlıcan modeli nasil yapilir

İĞNE OYASI PATLICAN MODELİ YAPIMI

İğne oyası patlıcan modeli yapımı, son zamanlarda en çok dikkat çeken modeller arasında yer almaktadır. …

Leave a Reply

Your email address will not be published.