igne oyasi cicek baskili yazma
igne oyasi cicek baskili yazma

İĞNE OYASI ÇİÇEK BASKILI YAZMA

Anadolu’da kadınların başörtüsü olarak en fazla kullandıkları ürünler yazmalardır. Yazmaları sade olarak kullaanlar da mevcut olmakla birlikte oya işleyerek kullananlar da son derece fazladır. Özellikle Doğu ve İç Anadolu Bölgeleri’nde oya kullanımının fazlasıyla yaygın olduğunu söylememiz mümkündür. Bu oyalar birçok araç kullanılarak yapılmaktadır. Mekik oyaları, tığ oyaları ve iğne oyaları en çok kulanılan oyalar arasındadır.

Bu yazımızda asıl bahsedeceğimiz konu ise iğne oyalarıdır. Iğne oyalarının çeçek baskılı yazmalarda çok sık kullanıldığını rahat bir şekilde görebiliriz. Çiçekli iğne oyaları çiçek baskılı yazlamarın içerisindeki renklere uygun iplerle işlenerek kullanılmaktadır.

Çiçek Baskılı Yazmalar Bir Klasiktir

Geçmişten günümüze uzanan yazma, yemeni yelpazesine bakacak olursak çiçekli modellerin her zaman sıklıkla kullanılan yazma modellerinden olduğunu görebiliriz. Çiçek baskılı yazmalar modası asla geçmeyen ve sürekli olarak yenilenen yazma modellerindendir. Bir klasik olan bu yazmalar iğne oyası yazma kenarları ile birleşerek şık ve alımlı bir görüntüye de ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’da istisnasız her evde bulabileceğiniz çiçek baskılı yazmalar renkli görüntüsüyle bize de renk katmaktador.

Çiçekli Oyalar Çiçekli Yazmalara Yakışır

Çiçek baskılı yazmaların en fazla kullanılan yazma modeli olduğunu belirtmiştik. Genellikle küçük ve renkli çiçek baskılarından oluşan bu modellere yapılan, yazmadaki çiçek desenlerindeki renklerin kullanıldığı iplerle örülen oyalar yazmaların süsleri niteliğindedir. En az iki ipten yapılan bu iğne oyaları parlak renkleriyle oldukça dikkat çekicidir.genellikle pamuktan üretilen yazmalar ise yumuşak ve rahatsız etmeyen yapısıyla kolay bir kullanım sunmaktadır.

İğne Oyalarına İlgi Artıyor

Çiçek baskılı yazmaların olmazsa olmaz süsleri arasında yer alan iğne oyalarına özellikle son zamanlarda fazlasıyla ilgi duyulmakta. İğne oyasının yapımını araştıran ve yapmaya başlayan bayanlar bu oyaları severek kullanıyorlar. İğne oyalarına uygun yazmalar bularak en iyi şekilde işleniyor ve kullanıma hazır hale geliyor. Basit iğne oyalarının yapımıyla işe koyulan bayanlar gittikçe zorlaşan iğne oyalarını da yaparak bu alanda adeta uzmanlaşıyorlar.

Çiçek Baskılı Yazmalar Sevilerek Kullanılıyor

Çiçek baskılı yazmaların içerisinde bilindiği gibi birçok renk bulunuyor. Çizgileri, çiçekleri ve zemini ile en az 3 4 rengi içerisinde barındırıyor. Bu nedenle bu yazmalara kombin yapmak da son derece kolay oluyor. Çiçek desenli yazmalar ve iğne oyalarının birleşmesiyle ortaya çıkan görüntü gerçekten şık ve pozitif bir görüntü. Renkli yapısıyla dikkatleri cezbediyor bu yazmalar.

İlginizi Çekebilir

2019 KANAVİÇE MODELLERİ

Evlerinde çeşitli örgü modellerine yer veren kadınlar 2019 kanaviçe modelleri konusunda da bilgi sahibi olmak …

Leave a Reply

Your email address will not be published.