2018 İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri
2018 İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri

İĞNE OYASI HAVLU KENARI MODELLERİ

Bugün bu yazımızda sizlere iğne oyası havlu kenarı modelleri ile ilgili çeşitli seçenekleri oluşturmaya çalıştık. İnternet sitelerinde konu ile ilgili oldukça basit hazırlanmış videolar mevcut. Bu videoları izleyerek eğer daha önce başlamamış iseniz rahatlıkla siz de iğne oyası havlu kenarı yapabilirsiniz. Havlu kenarı iğne oyasında hangi modeli seçeceksiniz devamı yazımızda.

İğne oyası ilmek ilmek tek tek iplerin birbirine bağlanması ile oluşturulan göz zevkine fazlasıyla hitap eden ancak yapımı diğer havlu kenarlarına göre çok daha zahmetli olan bir el işi örneğidir.  Oldukça sabır ve dikkat gerektiren iğne oyası işleri yapımı bittikten sonra da gerçekten diğer çalışmalara benzemez. Genç kızların çeyizlerinde patik nasıl olmazsa olmaz bir el işi ise iğne oyasından yapılmış yazma ve havlular da gerçekten hala çeyizlerin olmazsa olmazı el işlerinden. Sadece havlu kenarı yapımında değil, tülbent kenarlarına, masa örtülerinin kenarlarına ve oda takımlarına da işlenen iğne oyalarının da kendi içinde pek çok modeli bulunmaktadır. İğne ve iplik ile düğüm atılarak oluşturulan ve Türk danteli olarak da adlandırılan iğne oyaları gerçekten neredeyse iğne ile kuyu kazarak yapılıyor.

İĞNE OYASI HAVLU KENARI ÖNERİLERİ

Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başaran bir el işi çeşidi olan iğne oyası gerçekten el emeği göz nuru deyişini fazlası ile hak ediyor. Son zamanlarda yapılan iğne oyalarında daha basit yapımı daha kolay örnekler tercih ediliyor olsa da özellikle çeyiz için hazırlanan havlu kenarları için daha gösterişli örnekler mevcut. Ayrıca son zamanlarda iğne oyası havlu kenarı modelleri içerisinde boncukla, pulla süsleme ya da aralara kurdele yerleştirme gibi seçenekler ile farklı modeller de ortaya çıkartılmış. Mutfaklar için üretilen küçük el havluları için daha basit ve sade iğne oyası havlu kenarı modelleri tercih edilirken banyo için kullanılan büyük havlularda da daha çok büyük motifler tercih edilmiş. Peki havlu kenarı modelleri deyince iğne oyası havlu kenarı modellerin de ne gibi seçenekler var?

Çiçek desenleri şeklinde yapılan iğne oyası modelleri en sık olarak karşımıza çıkan modellerden. Paşa nişanı çiçeği, telli lale oyası, tohumlu çiçek, acem borusu sarmaşığı, papatya, kabak çiçeği ve orkide çiçeği sadece bu çeşitlerden birkaçı. Özellikle lale ve karanfil modelleri geçmişten günümüze gelmeyi başaran oldukça eski modeller.

Bunun dışında avuç içi örneği, saçaklı yelpaze, zil ve ikiz kelebek modellerinde son zamanlarda moda olmuş yeni modeller arasında.

Resimleri büyük görmek için üstüne tıklayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

2019 KANAVİÇE MODELLERİ

Evlerinde çeşitli örgü modellerine yer veren kadınlar 2019 kanaviçe modelleri konusunda da bilgi sahibi olmak …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *