Ana Sayfa / EL İŞLERİ / İĞNE OYASI HAVLU KENARI ÖRNEĞİ YAPILIŞI VE MODELLERİ

İĞNE OYASI HAVLU KENARI ÖRNEĞİ YAPILIŞI VE MODELLERİ

İğne oyası çeyizlerde kullanılan en önemli el işçiliklerinden biri olmaktadır. Ev hanımlarının büyük bir özen ve titizlikle, çok eski zamanlardan beri marifetlerini işledikleri havlular oya işlemeleri ile çok daha estetik bir görünüme kavuşmaktadır. Çok zor olmayan iğne oyası havlu kenar yapılışı için örnek anlatımdan yararlanabilirsiniz.  İğne oyası ile tasarlanan kenarlı havlular hem banyo havlusu hem de mutfak havlusu olarak kullanılabilirler. Aynı zamanda boncuklu iğne oyası havlu kenarı örneği sayesinde yani başlayanlara çok daha kolay bir başlangıç olabilmektedir.

İğne oyası havlu kenarı örneği inceleyerek iğne oyalarını kısa bir süre sonra çözerek yapabilir duruma gelebilirsiniz. İğne oyası ile yapılabilen çok farklı modeller bulunmaktadır. Çiçekli, geometrik figürlü modeller oluşturulabilmektedir. İğne oyasında zemin hazırlanması önemlidir. Zemin hazırlanırken zincir çekilen modeller de bulunabilmektedir.

En kolay iğne oyalarından başlarken zemin hazırlanırken ilk satırda kirpikler oluşturularak başlanan modelleri kullanabilirsiniz. Zeminden sonra figürlerin yapılması istenen yerlerdeki kirpiklerin üstlerinden farklı renklerle kirpiklerin yapılmasına devam edilip her seferinde bir önceki satırdan batırılarak üst satırlara geçilir. Aşağı geçmelerde ise kirpik yapılmaz ancak kirpik varmış görüntüsü verilir.

Bu şekilde çok kolay ve farklı figürlerdeki modeller rahatlıkla oluşturulabilir. Özellikle küçük çiçeklerin oluşturulabileceği beş parmak iğne oyası havlu kenarları kolay ve hızlı yapılabilen modeller olması nedeniyle yeni başlayanlara tavsiye edilebilir.

Sitemizde yer alan diğer yazılarımızdan son moda havlu kenar örnekleri, nasıl yapıldığı, el işi iğne oyası mutfak havlu yazılarımız için aşağıdaki başlıklara tıklayabilirsiniz.

2017 HAVLU KENARI MODELLERİ

20 TANE HAVLU KENARI İĞNE OYASI ÖRNEKLERİ

EL İŞİ İĞNE OYASI MUTFAK HAVLU KENARI ÖRNEKLERİ

İĞNE OYASI HAVLU KENARI NASIL YAPILIR?

Örnekleri daha büyük görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

ÇEŞİTLİ DANTEL MODELLERİ VE ÖRÜMCEK DANTEL YAPIMI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Degisik-İgne-Oyalari-1

DEĞİŞİK İĞNE OYALARI

Değişik iğne oyaları, hem çeyizinde hem de kullanmış olduğu ürünlerde çevresindekilerden farklılık göstermek isteyen hanımların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir