Ana Sayfa / EL İŞLERİ / İĞNE OYASI TAVUS KUŞU ÖRNEĞİ VE YAPIMI

İĞNE OYASI TAVUS KUŞU ÖRNEĞİ VE YAPIMI

İğne oyası tavus kuşu örnekleri oldukça kolay ve işlemesi zevkli el işi örgüleridir. Biz de bu yazımızda sizlere iğne oyası tavus kuşu örneği yapımı için bilgi vereceğiz. Tavus kuşu örnekli iğne oyası yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • İstediğiniz renk ya da desende bir yazma ya da havlu
  • Yazma ya da havlunuza uygun 2 renk oya ipliği
  • İğne (çok ince olmazsa daha iyi olur)
  • Makas

Öncelikle 3 tane küçük zürafa yaparak başlıyoruz. Zürafa tekniği, iplik dikiş mantığındaki gibi kumaşa geçirildikten sonra ipliğin sabitlenmesinin ardından tekrar aynı yerden ipliğin geçirilmesi ve sonrasında da iğnenin altından sağdan sola doğru iki kere ipliğin iğneye dolanmasıyla iğnenin çekilmesi işlemidir.

Sonrasında büyük bir zürafa yapıyoruz. Sonra ters yönden zürafanın üstüne tekrar geri dönme işlemini yapıyoruz.

Aşağı inerken aynı delikten geçerek ipliği sabitliyoruz. Boşluk bırakmadan aynısından 9 tane daha yapıyoruz.

Devamında yine dört küçük zürafa yapıyoruz. 4.zürafa üzerine tavus kuşunun alt kısmını yani 4 adet kirpik yapıyoruz. Kirpik de 2 adet zürafanın yapılmasının ardından sonra geriye gidilerek yani ortaya iğnenin batırılmasının ardından uçtaki ipi üstten geçirerek ipi çekme işlemidir. Yapılan 4 adet kirpik üzerine de ikinci seçtiğimiz renk iplikle 3 adet kirpik yapıyoruz. İçlerinden iğneyi geçirip topladıktan sonra üstlerine 3 er kirpik daha yaparak iğne oyamızı tamamlamış oluyoruz.

İĞNE OYASI YASTIK MODELLERİ YAPIMI VE ANLATIMI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Degisik-İgne-Oyalari-1

DEĞİŞİK İĞNE OYALARI

Değişik iğne oyaları, hem çeyizinde hem de kullanmış olduğu ürünlerde çevresindekilerden farklılık göstermek isteyen hanımların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir