iğne oyasından zil yapımı
iğne oyasından zil yapımı

İĞNE OYASI ZİL YAPIMI

İğne oyası her zaman genç kızların çeyizlerinde olmazsa olmaz çok önemli bir yer tutar. Peçeteden yazmaya, Mevlut örtülerinden havlu kenarına her alanda iğne oyası görmek mümkün. Türk danteli de olarak söylenen iğne oyaları diğer işlere göre çok daha zarif ve ağır durmaktadır. Yalnız örneğin tığ işine göre yapımı daha zor, zahmetli ve sabır isteyen bir el işi türüdür. İğne ile tek tek ipe desen vermek kolay bir iş değildir. Bu nedenle iğne oyası modellerinde model ne kadar gösterişli ise o kadar makbuldür.

Son zamanlarda iğne oyası ile yapılan küpe, kolye, yüzük ve tesbih gibi takılar da bayanlar arasında oldukça popüler olmuştur. Kendisi yapmak istemeyen hanımlar bu aksesuarları satın almaktadırlar. Bu nedenle siz de ister boş vakitlerinizi değerlendirmek için isterse ev ekonomisine katkıda bulunmak için iğne oyası yaparak para kazanabilirsiniz.

Eğer iğne oyası yapmayı bilmiyor iseniz internet üzerinden kolay ve basit anlatımlı videoları izleyebilir, bu videolardan öğrenerek siz de farklı farklı iğne oyası modellerinden birine başlayabilirsiniz. Bu yazımızda size iğne oyası modelleri içerisinden iğne oyasından zil yapımı nasıl olur onu anlatmaya çalışacağız. Yazımızın devamını okuyarak siz de çok kolay iğne oyası zil yapabilirsiniz.

İĞNE OYASINDAN ZİL YAPIMI

İğne oyasından zil yapımı daha çok kolye ve küpe gibi takılarda, teşbih uçlarında, yazma ve havlu kenarı için kullanılmaktadır. Özellikle son zamanlarda çeyizler için hazırlanan teşbih uçlarında iğne oyası zil modeli çok yapılan bir modeldir.

Eğer siz de iğne oyası zil yapımını merak ediyorsanız yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. İğne oyasından zil yapmayı öğrendikten sonra bu uygulamayı dilerseniz takılarınızda dilerseniz yazma ve havlu kenarınızda uygulayabilirsiniz.

Öncelikle iğne oyası için uygun olan makara iplerinden almamız gerekiyor. Genellikle zil yapımında iki renk kullanmanız yapacağınız örneği daha çok ortaya çıkaracaktır.

Önce ipi parmağınıza halka olacak şekilde geçirin. İpi biraz fazlaca bırakın ve halkaya 13 adet orta büyüklükte zürafa yapın. Daha sonra fazla olarak bıraktığınız ipi tutup çekerek yapmış olduğunuz 13 adet zürafayı sıkıştırmış olun. Sonrasında fazla bırakmış olduğumuz ipi pipit ile birleştirerek zürafa yapalım ve geriye dönelim. Böylelikle 2 sıra yapmış oluyoruz. 3. Ve 4. Sıraları da bu şekilde yaparak tekrarlayalım. Dördüncü sırayı tamamladıktan sonra şekil yuvarlak bir hale gelmeye başlayacaktır. 13 sıra bu şekilde zürafa yaparken 11. Sırada biraz daha gevşek yapalım ve her zürafa için bir adet pipit yapın.

Şimdi farklı ya da aynı renk iple bir pipit daha örüp diğer renkle bir halka daha yapıyoruz. Bu sefer 7 kat halka yapıp halkalarımızın altından dolanacak şekilde iğne ile düğüm atıyoruz. Az önceki çanın içinden yapmış olduğumuz çölçüyü çıkarıyor ve halkamızın büyüklüğünü buna göre ayarlıyoruz. İkinci iple yapmış olduğumuz halkayı çanın içine yerleştirerek modeli tamamlamış oluyoruz.

İlginizi Çekebilir

2019 KANAVİÇE MODELLERİ

Evlerinde çeşitli örgü modellerine yer veren kadınlar 2019 kanaviçe modelleri konusunda da bilgi sahibi olmak …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *