Kalemle Boncuklu Oya Yapımı

Kalemle Boncuklu Oya Yapımı

Merhaba hanımlar çok kibar ve şık kum boncuklu kalem oyası yapılışını anlatacağım. Tığla çok hızlı ve kolay yapılan gösterişli oyanın örümcek kısmı kaleme dolanarak yapılmış. En üste de bocuklar örülmüş.  Namaz örtülerine, yemen ve yazmalarda çok hoş duran bu örneği yapmak oldukça kolaydır, yapamamak için hiçbir mazeretiniz olamaz. Şimdiden kolay gelsin.

  1. adım: 3 ayrı iplikle yapılan kum boncuklu kalem oyası için boncuklu olacak olan bir ipe, boncuklar sıralanarak bir elde bekletilmelidir.
  2. adım: Öncelikle oya yapılacak kenara battı çıktı olarak tığ işi yapılır.
  3. adım: Oya yapımına başlarken 7 kutucuk dönüp yapın ama iki motif arasına 12 kutucuk olacağını unutmayın.
  4. adım: Son kutucuktan bir ilmek çekilir ve oluşan boşluktan kalem geçirilir. Son yaptığımız kutucuktan tığ geçirilip kalemdeki iple 2 zincir çekilir. İşlem sonucu kalemde 8 ilmek olacak.
  5. adım: 8 ilmeği gördüğümüzde son kutucuğun içinden geçip bir ilmekle 2 zincir çekiyoruz ve tığ battı çıktılarının üzerinden kutucuklar örerek devam ediyoruz.
  6. blank
  7. adım: 6 kutucuk sayarak ilmeğimize girip yelpazeleri ortalamış oluyoruz.6 zincir çekiyoruz. Yelpazenin ilk ilmeğinden geçip 2 sıkı ilmek çekip 3 zincir çekiyoruz. Aynı işlemi yelpazeyi bitirinceye dek uyguluyoruz. Bunu kenar boyunca tekrarlayıp yelpazeleri bitiriyoruz.
  8. adım: 6 zincir çekmiştik. Onun içinden boncuk dizdiğimiz iple girip 5 sıkı ilmek çekip 4 de düz ilmek çekiyoruz.3 boncuğu atıp üzerine 4 zincir çekiyoruz. Yelpazelerin arasından girip 2 ilmekle kapatıyoruz. Bu işlemi tüm yelpazelere uygulayıp bitiriyoruz.

 

 

İlginizi Çekebilir

SALON DEKORASYONU

Salon Dekorasyonu   Salon dekorasyonu, evlerimizde üzerlerinde en çok durduğumuz konular arasında yer almaktadır. Misafirlerimizi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *