Ana Sayfa / ÖRGÜ/TIĞ İŞİ / ANLATIMLI ÖRGÜLER / KALPLİ PONPONLU BERE YAPIMI

KALPLİ PONPONLU BERE YAPIMI

Ponponlu bere modelleri bu kışa damgasını vuran modellerden birisi. Genç bayanların severek kullandıkları bu bereler, hazır olarak satıldığı gibi örgü örmeyi seven bayanlar tarafından özel olarak da yapılabiliyor. Biz bugün hazırını aratmayacak güzellikte bir kalpli ponponlu bere yapımı malzemeleri ve aşamalarını vereceğiz. Siz de bu aşamaları uygulayarak saatler içinde hoş bir bere sahibi olabilirsiniz.

Ponponlu bere için gereken malzemeler;

  • 3,5-4 numara iki ucu açık 5 adet şiş
  • Şişlerin kalınlığına uygun 40 gram kadar kırmızı ip
  • Yine şişlerin kalınlığına uygun 20 gram kadar beyaz ip
  • Kürk ponpon
kalpli bere
kalpli bere

Gereken malzemeleri hazırlanmasının ardından kırmızı ip ile 104 ilmek atılarak başlanır. Bu 104 ilmek, her bir şişte 26 adet olacak şekilde 4 şişe paylaştırılır ve yuvarlak bir örgü şeması hazırlanır. Berenin lastik kısmı için 2 ters, 2 düz ilmek olarak 10 sıra örülür. Lastiğin ardından bir sıra düz örgü örülür ve diğer sırada beyaz ip ile desene başlanır. Eğer düz bir bere istiyorsanız, aynı şekilde devam edebilirsiniz.

kalpli ponponlu bere
kalpli ponponlu bere

Örnek çalışmada desen olarak kalpli bir desen kullanılmış. Yukarıdaki şablona bakarak siz de aynı deseni kullanabilirsiniz. Eğer bu şekilde takip etmek zor gelirse, kareli bir kağıdın üzerine beyaz ile örülmesi gereken ilmekleri işaretleyip örme işlemini bu kağıda bakarak yapabilirsiniz. Arkadan ipler geçerken çok fazla sıkmamaya özen gösterilmesi berenin daha şekilli olması için önemlidir.

ponponlu bere
ponponlu bere

Desen bitiminden sonra 31 sıra düz kırmızı ip ile örülür. 31 ilmekten sonra her sırada her şiş başında bir ilmek kesilerek her şişte 4 ilmek kalana kadar kesme işlemine devam edilir. En son tüm ilmekler tek seferde kesilerek bere bitirilir ve ucuna ponpon eklenir. Kalpli bere için kullanılacak ponponu isterseniz, siz kendiniz de yapabilir, tamamen el emeği bir bere sahibi olabilirsiniz. Aynı berenin daha küçük ölçülüsünü kız çocukları için de yapabilirsiniz.

Kaynak: http://en.dawanda.com/diy-tutorials/knitting/knit-heart-pompom-beanie

PALETTEN BAHÇE KOLTUĞU YAPIMI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

TIĞ İŞİ YAZLIK ÇOCUK ELBİSE YAPIMI

Yaz aylarında annelerin çocuklarına giydirebileceği yazlık tığ işi çocuk elbise yapımı yazısıyla sizlerin karşısındayız. 2018’e …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir