kanaviçe nasıl yapılır

KANAVİÇE NASIL YAPILIR?

Kanaviçe diğer nakış işlemelerine oranla kıyaslandığında daha şık görünümleri ile dikkatleri çekmektedir. Çapraz işleme olarak bilinen kanaviçe, kare desenli ya da düz kumaş üzerine yapılan işlemedir. Normal kumaşlar üzerine de etamin olarak uygulanabilen kavaniçe işi birçok genç kızın çeyizlerinde yer almaktadır. Kanaviçe işi aynı zamanda kasnak denilen bir aparatın kumaşı gerdirmesi ile de yapılabilmektedir.

Bir kanaviçe işi yapmak için size gerekli olacak malzemeler şu şekilde sıralanabilir. İğne, kumaş, tüm renklerde iplik ve işleyeceğiniz kumaşa uygulayacağınız örnek model desen gerekmektedir. Kanaviçe işleme yapmak için ise öncelikli olarak etamine yapacaksanız etamin kumaş, kasnak işi kanaviçe yapacaksanız kasnak ve düz kumaş gerekmektedir. Kanaviçe işlerinde canlı renk desenler daha çok tercih edilmekte olup daha göz alıcı görüntü vermektedir. Etamine işleyeceğiniz bir kanaviçe işi desenin büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre işleme süresi değişkenlik gösterebilir. Çapraz deliklere iğne ile işlenilen kanaviçe desen dönüşlerinde ise ilk çaprazın tersine çapraz yapılması şeklinde işlenmektedir.

Bu işlem desen bitinceye kadar aynı şekilde çaprazlarla devam etmektedir. Kanaviçe işlerine istenilen her desen kumaşa entegre edilerek yapılması olanaklıdır. Kanaviçe yastıklara, baza örtülerine, TV örtülerine, sehpa üstlerine, koltuk minderlerine kadar birçok alanda işlenilerek kullanılabilir. Kanaviçe iplikleri diğer işleme ipliklerinden farklı olup belirli bir inceliğe sahip olan ipliklerdir. Mutlaka uygun olan iplikler kullanılmalı ve kanaviçe ona göre işlenmelidir. Kumaş kalitesi ise seçime bağlı olup renklerin uyumu önemlidir.


İĞNE OYASI YASTIK MODELLERİ YAPIMI VE ANLATIMI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir