kare-dantel-yapimi-ve-modelleri (1)

KARE DANTEL YAPIMI VE MODELLERİ

Günümüzde el işi yapılan eşyalarda birçok farklı modeller bulunmaktadır. En çok merak edilen ve araştırılan modeller arasında ise dantel yapımları gelmektedir. Danteller birçok farklı çeşitte ve modelde olabilmektedirler. Bu modeller arasında ise en çok kullanılan ve dikkat çeken model kare dantel modelidir. Kadınlar özellikle kare dantel modelleri yapım aşamalarını takip ederek birçok farklı model elde edebilmektedirler.

Kare Dantel Yapımı

Dantel örnekleri kapsamında ev içinde salon takımı ve vitrin penceresi gibi yerlerde kullanmak için kare dantel yapımı şu şekildedir; öncelikle 6 zincir çekilir ve daire kapatılır. İkinci sıra olarak 3 sıra trabzan ve 3 zincir yapılır. Bu şekilde sıra tamamlanır. Bununla aynı olarak tüm sıralar benzer şekilde yapılır ve kare motif bitirilir. Buna ek olarak bir diğer kare dantel yapımı ise şöyledir; 12 zincir çekilir ve daire kapatılır. Sonrasında 20 adet trabzan yapılır. Ve diğer sıralarda ise aynı işlem şemaya göre takip edilir ve kare motif bitirilir.

Kare Dantel Modelleri

Kare motif yapımı anlatımlı olarak açıklandıktan sonra modellerin de anlamı şu şekilde anlatılabilir; diğer modellere göre daha kolay olan kare dantel modelleri içerisinde görüntüsüne göre isimlendirilen birçok kare dantel modeli vardır. Bu modeller arasında laleli kare model, üçgen çiçek kare model, papatyalı ve kedi gözlü kare modeller bulunmaktadır. Bu modellerin yapımında genelde trabzan önce çekilir ve şeklin kapalı kısmını tamamlamak için düz dantel sırası tamamlanır. Böylece birbirinden farklı kare dantel modelleri elde edilmiş olur. Çiçek motifli kare dantel modellerinde ise çiçek ve yaprak sayısına göre 3 yapraklı model, 4 çiçek başlı kare dantel model diye isimlendirmeler yapılmaktadır. Böylece kolay yapımı ve güzel görünümü ile kare dantel modelleri elde edilmiş olur.

İlginizi Çekebilir

ÇEYİZLİK MOTİF İŞLEMELİ PATİK YAPIMI

ÇEYİZLİK MOTİF İŞLEMELİ PATİK MODELİ

Çeyizlik Motif İşlemeli Patik Modeli Çeyizlik motif işlemeli patik modeli, hanımların çeyizlerinin başlıca parçaları arasında …

Leave a Reply

Your email address will not be published.