Kare Lif

Kare Lif

En çok kullanılan lif modelleri arasında olan kare lif modeli yapımını anlatıyoruz. Basit anlatımımızla sizler de rahatlıkla bu lif modelini örebilirsiniz.

İhtiyacımız olan 3 renk lif ipi. Biz beyaz, kırmızı ve yeşili kullandık modelimizde. Kırmızı ipimizle lifimizde kullandığımız elma deseni ördük. Yeşil ip ile elmanın sapını ve sapına bağlı iki yeşil yaprak ördük.

  1. Adım: Lifimize başlarken iki zincir çekip ilk zincire batıp tek seferde çıkıyoruz.
  2. Adım: Oluşan bu halkanın içine 3 kere batarak belirli uzunluğa kadar ipi çekip tek seferde çıkıyoruz ve bir zincir daha çektiğimizde ilk bademimizi oluşturmuş oluyoruz.
  3. Adım: Bu bademlerden 21 tane yaptıktan sonra ilk sıramız tamamlanmış oluyor
  4. Adım: Üst sıraya geçebilmek için aynı şekilde iki badem yaparken ikinci bademde alt sıradaki 1. ve 2. bademin ortasına batarak yapıyoruz.

5.Adım: Devamında ise ilk bademden çıkmadan ikinci bademi de alttaki sıradaki iki bademin ortasına batarak yaptıktan sonra iki bademden de tek seferde çıkıyoruz. Bu işleme devam ederek ilk sırayı sonlandırıyoruz.

  1. Adım: İlk sıramız bittikten sonra ikinci sırada lifteki modelimizi badem sayılarına göre yaparak tamamlıyoruz ve kullandıkça lifimizin sarkmaması için etrafına kirpik yaptıktan sonra lifimizi sonlandırmış oluyoruz.

İlginizi Çekebilir

NAKO ÖRGÜ MODELLERİ

Nako Örgü Modelleri   El örgüleri, kültürümüzün çok önemli bir parçasını oluşturan unsurlar arasında yer …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *