Ana Sayfa / GERİ DÖNÜŞÜM / KARTON RULODAN KALEMLİK YAPIMI

KARTON RULODAN KALEMLİK YAPIMI

Karton rulodan kalemlik yapımı çalışması ile kısa sürede çocuklarınız için çok yaratıcı bir okul eşyası hazırlayabilirsiniz. Gördüğüm en güzel geri dönüşüm çalışmalarından biri olan kalemlik yapımını herkesin kolayca hazırlayabileceğini düşünüyorum. Okul çağında ya da henüz okula başlamadığı halde kalemleri çok seven çocuğu olan bütün bayanların çok hoşuna gidecek olan karton rulodan kalemlik yapımının detaylarını şimdi sizlere aktarıyorum.

Karton rulo ile kalemlik yapımı için mutfaklarda kullandığımız havlu peçetelerin rulo kartonlarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında biri büyük biri küçük iki parçadan oluşan fermuarlı bir kumaş ve bu kumaşı dikmek için gerekli malzemeler yeterli. Kumaşı eskiden kullandığınız bir giyim ürününden kesebileceğiniz gibi kendiniz iki parça halinde hazırlayıp fermuar kısmını da yine kendiniz dikebilirsiniz.

Karton rulodan kalemlik yapımı için ilk olarak kartonu belirli bir yerinden kesin. Bu kesim aşamasında elinizdeki kumaşa göre kesim yapabilirsiniz. İsterseniz kartonu tam ortadan kesip bir kalemlik de yapabilirsiniz ancak bende örnek çalışmadaki gibi 1/3 kapak boyutu kalacak şekilde bir tasarımı daha kullanışlı buluyorum. Kesimin ardından aşağıda paylaştığım resimlerdeki gibi dikimi yapıp kullanıma hazırlayabilirsiniz.

Karton rulodan nasıl kalemlik yapılır sorusunun cevabını verdiğim bu çalışmayı dilerseniz en sade halinde yapabilirsiniz. Ben bunu yaparken kumaş üzerine boncuk, pul ve minik düğmeler dikerek tasarımı geliştirmeyi düşünüyorum. Aşağıda çalışmanın resimli detaylarını bulabilirsiniz. Eğlenceli çalışmalar.

source

karton-rulodan-kalemlik-yapımı

OKUL ÖNCESİ EL İŞİ KAĞIDINDAN AHTAPOT YAPMAK başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Rulodan dürbün yapımı

TUVALET KAĞIDI RULOSUNDAN DÜRBÜN YAPIMI

Evlerimizde kullandığımız ürünlerden bittikten sonra bazılarını geri dönüşüme çevirerek tekrardan değerlendirebiliyoruz. Tuvalet kağıdı rulolarını kullanarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir