Ana Sayfa / ÖRGÜ/TIĞ İŞİ / LİF MODELLERİ / KATKAT LİF MODELİ YAPILIŞI
Kat-Kat-Lif-Yapimi
tığ işi kat kat lif örnekleri

KATKAT LİF MODELİ YAPILIŞI

Kat kat lif modeli hanımlar arasında en çok yapılması keyifli örgü modellerinden biridir. Kat kat lif örgü modellerinden en basit ve klasik olanı çiçek yapımı olandır. Hadi birlikte nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Öncelikle gerekli olan malzememiz 3 adet lif ipliği ve uygun bir kalınlıkta tığ. Öncelikli olarak 7 adet zincir çekiyoruz. Zincirimiz bittikten sonra kapatıyoruz ve ilmek atarak halka oluşturuyoruz. Halkamızı oluşturduktan sonra her ikişer zincir çekerek halkamıza batırıyoruz ve 8 adet fıstık oluşturuyoruz. Dikkat etmeniz gereken şey aradaki zincir sayısı her zaman iki olacak. 8 adet fıstığımızı da oluşturduktan sonra ikinci sıradaki ilk boşluğun içine de iki adet fıstık oluşturuyoruz. İki fıstığı tamamladıktan sonra da geriye kalan tüm boşlukların içerisine de üçer adet fıstık yapıyoruz.

Daireyi tamamlayıp iki fıstık yaptığımız boşluğa bir üst sıraya geçtiğimizde tekrardan iki fıstık yaparak başlıyoruz. Böylece iki yandan arttırma yapmış olduk. Her sıraya geldiğimizde yanlardan arttırma yaparak örmeye devam ediyoruz. Büyüklüğü tamamen size kalmıştır. Boyutuna karar verdiğinizde ise arttırma yapmadan bir sıra örüyoruz ve sıra bittiğinde iki zincir çekip sık örerek yandaki boşluğa geçiyoruz. Arttırma yaptığımız yerin üstüne geldiğimizde iki fıstığı birlikte kapatarak eksiltme yapıyoruz. İsterseniz renkli ipler de alarak kenarlık veya süs de yapabilirsiniz.

Bunu da öğrenmeniz açısından; Kenarlık yapmak ve lifinizi daha da ha süslü göstermeniz için renkli lif ipinizi alıyorsunuz. 4 zincir çekip eksiltme yapıp lifimizi bitirdiğimiz sıra üzerine sabitliyoruz. Bir zincir çekip yandaki boşluğa tekrardan sabitleme yapıyoruz. Tam ortadaki yere denk geldiğinizde ise dört zincir çekip sabitliyoruz ve ardından 12-15 zincir çekiyoruz. Sıra bitene kadar da sık iğne ile kenar oyamızı yapmaya devam ediyoruz. Ve böylelikle lifimizi tamamlamış oluyoruz.

SAÇ ÖRGÜ HIRKA YAPILIŞI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Cam Dalı Orgu Modeli Nasıl Yapılır

ÇAM DALI ÖRGÜ MODELİ

Çam Dalı Örgü Modeli Örgü demek, emek demektir. Birbirinden güzel kazakları, yelekleri, patikleri ve daha …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir