Kılçık örgü modeli yapimi
Kılçık örgü modeli yapimi

KILÇIK ÖRGÜ MODELİ YAPIMI

Örgü deyince aklımıza renk renk yumaklar ile o yumaklar ile yapılabilecek modeller içerisinden birisini seçmek geliyor. Özellikle soğuk kış günlerinde evde daha uzun süre vakit geçirirken örgü örmek hem ortaya harika çalışmalar çıkmasını sağlıyor hem de boş vaktimizi doldurmak açısından iyi bir seçenek oluyor.

Örgü modelleri içerisinde sadece düz haroşa model ile de yüzlerce çeşit model seçebileceğiniz gibi yıldız, pirinç, karnabahar, petek, ters başak gibi ve daha sayamadığımız onlarca model bulunmaktadır. Kılçık örgü de bu modeller içerisinde modası geçmeyen ve hemen hemen her örgü için kullanılabilecek zarif bir modeldir.

Kılçık örgü, mısır örgüsü ya da balıksırtı olarak tabir edilen bu model gerek örgü modellerinde gerekse uzun saçların örgüsünü yaparken oldukça sık kullanılır ve çok zarif bir görünüm ortaya çıkar. Yapımı zor gibi görünse de ufak tefek detaylarını kavradıktan sonra kılçık örgü modeli yapımının hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Bu yazımızda kılçık örgü modeli nasıl yapılır ve kılçık örgü modelleri nelerdir onları bulabilirsiniz.

KILÇIK ÖRGÜ MODELİ NASIL YAPILIR

Bunun için gerekli olan malzemeler şiş ve iptir. Ancak genelde 3 numara şiş ve orta kalınlıkta kullanacağınız iki farklı renkte veya tek çeşit ip kılçık örgü modelini göstermesi açısından daha uygun olan malzemelerdir. İki farklı renkte ip kullandığımız zaman kılçık örgü modeli daha fazla ortaya çıkar. Biz burada size iki farklı renk kullanarak kılçık örgü modelinin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız.

İlk olarak istediğimiz kadar ilmek sayısı ile başlayarak örneğe başlamadan önce lastik örmemiz gerekir. Lastik örmeyi bitirdikten sonra farklı iplerden biri ile önce 3 ilmek düz örgü örüyoruz daha sonra 1 ilmeği boş alıyoruz. Daha sonra 6 ilmek düz örgü örüp bir tane boş bırakıyor ve yine 6 ilmek düz örüyoruz.

Bu sırayı bitirip 2. Sıraya geçtiğimiz zaman düz olarak ördüğümüz ilmekleri ters olarak örüyoruz. Birinci sırada boş bıraktığımız ilmekler 2. Sırada da boş kalacak. Üçüncü sıraya geçtiğimiz zaman farklı renkte olan ikinci ipimizi kullanmaya başlıyoruz. Burada da birinci sırada yaptığımız işlemin aynısını yapıyoruz. Ancak burada birinci sırada boş bıraktığımız ilmekleri aradan çıkartarak 2. Renk olarak kullandığımız iple örüyoruz. Her bir renk tonundaki ipi 2 sıra halinde kullanarak 1. Ve 2. Sırada yapmış olduğumuz işlemi kılçık modeli ortaya çıkana kadar devam ettiriyoruz.

İlginizi Çekebilir

kanavice-lavanta-yapimi-2

KANAVİÇE LAVANTA YAPIMI

Kanaviçe lavanta yapımı, son zamanlarda oldukça popüler olan, örgü ve çeşitli hobileri yapmaya hevesli olan …

Leave a Reply

Your email address will not be published.