Ana Sayfa / ÖRGÜ/TIĞ İŞİ / BEBEK ÖRGÜLERİ / BEBEK BATTANİYELERİ / KOLAY BEBEK BATTANİYESİ YAPILIŞI


KOLAY BEBEK BATTANİYESİ YAPILIŞI

Bebek battaniyesi yapmak çoğu anne ya da anne adayı için zahmetli gibi gelebilir. Atkı, bere, patik, kazak, yelek ya da süveter gibi küçük giyim ürünlerinin yerine daha büyük bir ürün ortaya çıkarma düşüncesi çoğu zaman kadınların bu düşünceden vazgeçmesine neden olur. Biz bugün kolay bebek battaniyesi yapılışı ile bu düşüncelere son vermeyi amaçlıyoruz.

Bebek battaniyesi yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • Kullanılmak istenen farklı renklerde yün ipler
  • İplere uygun kalınlıkta şişler
bebek battaniyesi malzemeleri
bebek battaniyesi malzemeleri

Örnek çalışmada yün olmayan biraz kalınca ipler kullanılmış. Bu ipler örneğin daha fazla belirgin olmasını sağlıyor. Siz de isterseniz bu tür ipler kullanabilirsiniz. 5 numara şiş ve bu şişlere uygun ipler ile battaniye yapılabilir.

bebek battaniyesi
bebek battaniyesi

Battaniye için ilk olarak 191 ilmek ile örgüye başlanır. 4 sıra haraşo olarak örülür. Sonrasında desene başlanır. Desen için ilk 4 ilmek düz örülür, ip örgünün önüne alınır ve şiş üzerinden bir ilmek atılır. Sonra ip yeniden arkaya alınır ve ters bir ilmek yapılır. Ters ilmekten sonra iki ilmek beraber örülür ve desen bu şekilde devam eder. Son 4 ilmek kalana kadar desene devam edilir.

Bu bebek battaniyesi için genel boyut 80×80 cm olarak düşünülmüştür. Siz isterseniz ipin kalınlığına ya da elde etmek istediğiniz boyuta göre ebatları ayarlayabilirsiniz. Örnek çalışmada toplamda 3 adet renk kullanılmıştır. Siz yine istediğinize göre daha az ya da daha fazla renk seçeneği kullanabilirsiniz.

Örgü bebek battaniyesi yapımına benzer şekilde aynı desenden kendiniz için büyük bir battaniye ya da koltuk örtüsü de hazırlayabilirsiniz. Bebek battaniyesi olarak hazırladığınız ürünlerin üzerine farklı motif ve figürler de işleyip daha sevimli bir hava yaratabilirsiniz.

Kaynak: http://en.dawanda.com/diy-tutorials/knitting/knit-simple-baby-blanket

BETON ŞAMDAN YAPIMI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

hücre modeli yapilisi

HÜCRE MODELİ ÖDEVİ YAPILIŞI VİDEOLU ANLATIMI

Ödev konularından olan hücre modeli yapılışı ödevi için nasıl yapılır ve videolu anlatımını sizler için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir