Mekik Oyaları Nasıl Yapılır?

Anadolu’nun çeşitli yörelerinden yapılan mekik oyası, modern ve dikkat çekici bir motif olarak bilinmektedir. Peki mekik oyaları nasıl yapılır?

Mekik oyası yapılmasının zor olduğu düşünülen modellerden biridir. Fakat sanıldığından çok daha kolaydır. Çeşitli kurslara katılım yaparak birbirinden güzel motifli ve şık mekik oyaları yapmak mümkün olacaktır. Mekik oyası birbirini takip eden zincirlerden oluşmuş motifler anlamına gelir. Oya zincirlerinden gelmiş olan iplik, uç kısımlarda yer alan mekik ve zincirlerin içinden geçerek modern bir tarz yaratır. Oyaya farklılık katmak amacıyla farklı desenlerle de harmanlanabilir. Mekik oyası yapmak için birbirinden farklı renklerde yün ip kullanımı yapılabilmektedir.

Mekik oyasının uygulandığı yerler de çok fazladır. Günümüzde yemeni, çeşitli masa örtüleri, oda takımları, yastıklar, perdeler, yatak örtüleri, çarşaf kenarları, çeşitli örtülerin kenarları, cüzdan yapımı, giyim ürünlerinin kenarını süslemek, şapka, kolye, yelek, şal, abajur yapımı, mendil yapımı ve yakı yapımında kullanılabilmektedir.

Mekik oyası yapımında pamuklu iplik, keten iplik, yün iplik ve sentetik iplik kullanılabilmektedir. Bu oya her kumaş türü ile uyumlu olmadığından genellikle organze, keten, ipek, şifon, terilen, krep jorjet, alpaka ve türevi kumaşlar için uygundur.

“Mekik oyası nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayanlardansanız, internet üzerinde yer alan çeşitli videoları izleyerek konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli kurslara katılarak da mekik oyası öğrenilebilmektedir.

blankblankblankblank

İlginizi Çekebilir

evde-orgu-baykus-yapimi

ÖRGÜ BAYKUŞ NASIL YAPILIR

Kazak, atkı ve şapkalarda farklı modeller sıklıkla kullanılmaktadır. Bu modellerden birisi de örgü baykuş modelidir. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *