Tığ İşi Oklava Örgü Modeli Yapılışı

OKLAVA ÖRGÜ ÖRNEĞİ YAPIMI

Oklava örgüsü örneği hem çok zarif hem de çok şık duran bir örnektir. Tığ ile örülen örgünün oklava vb bir araç yardımıyla yapılmasından dolayı bu adı alır.

örneğimize geçmeden önce dilerseniz ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım:

  • İplik
  • Oklava
  • Tığ

Püf noktası:

Oklava örneği delikli bir örnek olduğu için fazla ince olmayan bir iplik tercih edilirse örnek daha zengin durur. Örneğin 3,5 ya da 4,5 mm tığ ile uygun kalınlıkta bir ip tercih edilebilir. Oklavanız yok ise 3 x 15 cm uzunluğunda karton ya da cetvel kullanılabilir.

Örneğin yapılışı

Örneğimize başlarken 35 zincir çekiyoruz.

Burada önemli olan 5’erli, 6’şarlı ya da 7’şerli olarak katların denk gelmesidir. Yani 42 ya da 49 zincir ile de başlanabilir.

Sonra bu zincirlerin içinden ilmekler çıkarıyoruz.

Her zincirden 1 ilmek çıktığına emin olalım

Hazırladığımız ilmeklerde 5 tanesini tığa geçiriyoruz. Sonra bu ilmekleri tek ilmekte tığ yardımı ile birleştiriyoruz.

Tek ilmekte birleştirdiğimiz ilk 5 ilmeğin üzerine 5 tane sık iğne yapıyoruz.

Bu şekilde ilk başta attığımız 35 ilmeği tamamlıyoruz. Yani elimizde 7 öbek olmuş oluyor.

Oklavamız burada devreye giriyor. Bu ördüğümüz sık iğneler üzerinden tekrar ilmek çıkarıyoruz ve bu ilmekleri oklava ( cetvel ya da karton) üzerine alıyoruz.

Tekrar ilk başa dönüp 5li gruplar halinde örmeye devam ediyoruz ve bu şekilde devam ederek oklava örgü örneğini yapımı işlemini tamamlıyoruz.


SAÇ ÖRGÜ HIRKA YAPILIŞI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir