ÖRGÜ EV BOTU YAPILIŞI ANLATIMLI

Örgü Ev Botu Yapılışı

Kış aylarında ayaklarınızı sıcak tutmanın kolay yolu ev botu kullanmaktan geçiyor. Şık bir örnek modelle örgü ev botu yapılışı konusunu bu yazımızda sizlerle buluşturuyoruz. Yapımı kolay ve gayet güzel bir model olan bu örgü botu siz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Amacınız ayaklarınızı sıcak tutmak ise şayet kalın bir yün tercih etmenizi öneriyoruz. 7 numara şiş kullanarak örgümüze başlıyoruz. İlk olarak ipimizde bir miktar boşluk bırakıyoruz ve ilmek atmaya başlıyoruz. İpimizi baş parmak ve işaret parmağımızın etrafından dolaştırarak tutmaya gayret edelim.

Şişi ipin ortasından geçiriyoruz ve şişin ucu ile önce başparmağımızdaki ipten sonra da işaret parmağımızın ucundaki ipten geçirip çekiyoruz ve ilmeğimiz oluşuyor. İpi aynı şekilde parmaklarımızın etrafından dolaştırıyoruz ve şiş ile aynı işlemi tekrarlıyoruz.

Bu şekilde tam 56 ilmek atana kadar devam edeceğiz çünkü 37-38 numara ayağı olanlar için en uygun ilmek sayısı bu oluyor. Siz ayağınızın numarasına göre küçültüp büyütebilirsiniz.

Daha sonra düz örgü öreceğiz ve bu işlemi ilmeklerin sonuna gelene kadar devam edeceğiz. Bu şekilde diş diş görünen bir örgü yapısına ulaşacağız. Örgümüzün uzunluğu 10 Cm olana kadar bu işlemi tekrarlayacağız.

Örgümüz 10 Cm ye ulaştığında üst kısımdan 18 ilmek eksilteceğiz. Sonra ilmeklerin sonuna kadar örgü yapmaya devam ediyoruz. Bu kısmı da tamamladıktan sonra yukarıdan yine 18 ilmek eksiltiyoruz. Sağdan ve soldan 18 er ilmek eksilttiğimizde orta kısımda 20 ilmek kalıyor.

Bu 20 ilmek üzerinden yine 10 Cm olacak şekilde örmeye devam ediyoruz. Örgümüzün uzunluğu 20 Cm oluyor. Ortaya T şeklinde bir örgü çıkıyor. T şeklini simetrik bir şekilde tam ortadan katladığımızda ise ev botumuzun şekli genel hatları ile ortaya çıkıyor.

 

blank

Bundan sonraki işlemimiz aynı örgü türleri ile taban kısmını hazırlamak ve bütün noktaları birbirine iliştirerek örgüyü tamamlamak.

blank

Anlatımını yaptığımız bu ev botu modelinin daha detaylı videolu anlatımına ise bu linkten erişebilirsiniz.

Not: Yazı içerisindeki link çalışmazsa ilgili videonun köprüsüz linkini aşağıda paylaştım

https://www.youtube.com/watch?v=WRK8b2XXojg&feature=youtu.be

 

İlginizi Çekebilir

YENİ PAPATYA LİF MODELİ

Yeni papatya lif modeli, pek çok kişinin tercih ettiği modeller arasında yer almaktadır. Papatya lif …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *