orgu-patik-modelleri
Örgü patikler ve örnekleri

ÖRGÜ KADIN PATİKLERİ VE YAPIMI

Örgü Kadın Patikleri ve Yapımı

Patikler evlenen her kadının çeyizinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Aynı zamanda da kışları ayaklarımızı soğuktan koruyan özellikleriyle vazgeçilmezlerimiz arasındadır.

Örgü kadın patikleri ve yapımı günümüzde örgü tekniği ile ayakkabı modellerine benzeyen patikler, boncuklu veya püsküllü patik modelleri, çiçekli, renk renk birbirinden farklı patik modelleri yapılmaktadır.

Örgü kadın patikleri ve yapımı modellerinden birkaç tanesinden kısaca bahsedelim.

Karpuz Dilimli Örgü Patik Yapımı: Bu modelin kolay ve eğlenceli bir yapımı vardır. Patik yapımına il olarak 35 ilmek yapıp haroşa yöntemi ile başlıyoruz. 22 sıra haroşa örüyor sonra 18 ilmek kesip kalan ilmeklerle beyaz renge geçiliyor. Sonra 4 sıra düz, 4 sıra da mavi iple haroşa örerek toplam renklerden 8 çizgi elde edene kadar örüp çizgili kısımları üstten büzüp dikiyoruz. Büzülen yere çiçek yapılıp dikilir. Patiğin bilek kısımlarına oya yapılarak ters kıvrılır.

Örgü Babet Patik Yapımı: Bu model şekil itibari ile babeti andırmaktadır. Yapımı da kolay ve eğlencelidir. İstenilen renkte simli yün ipler kullanılabilir. 70 ilmek atılarak patiğin yapımına başlanır. 21 sıra haroşa örülüp son sırada 30 ilmek daha örülüp kesilir. Patiğin tam ortasını iki örüp bir keserek toplamda beş kere eksiltip ön kısmı toplarız. Daha sonra başka bir renkte ip alınır. İpe iki ilmek haroşa örülüp boncuk geçirilir. 5 sıra daha örülür. İsteğe göre babetin önüne 15 ilmek haroşa örülüp 2 sıra örülüp bir sıra boncuk geçirilir. 10 sıra daha örüp tam ortasından büzülerek patiğe dikilir.

BABET PATİK MODELLERİ

ÖRGÜ BABET YAPMAK RESİMLİ ANLATIM 

Babet yapımı ve modelleri için önceki yazılarımıza da bir göz atabilirsiniz. Sitemizin arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Tığ ile Tunus İşi Patik Yapımı: Tığ ile yapılan patik modellerinde ayak numarası kaç ise ondan 2 fazla ilmekle işe başlanır. Tunus modelinde 22 ilmek yapılır. 26 sıra örülüp kesme işlemine başlanır. Her sıra başsında bir ilmek 8 ilmek kalacak şekilde kesilir. Kesilen yerden 22 ilmek çıkılarak patiğin burun kısmı oluşturulur. Taban kısmının oluşması için de burun kısmının tam ortasından 6 ilmek çıkılır ve yanlara batırılarak dikilir.

Tunus işi Patik Yapımı yazımıza detaylı okuyabilirsiniz.  TUNUS İŞİ BAYAN PATİK YAPIMI

 

İlginizi Çekebilir

ceyizlik-seccade-modelleri-1

ÇEYİZLİK SECCADE MODELLERİ

Çeyizlik seccade modelleri, pek çok kişinin favori ürünleri arasında bulunmakla, hem dini hassasiyetlerimizin hem de …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *