Örgü Lif Modelleri Yapılışı
Örgü Lif Modelleri Yapılışı

ÖRGÜ LİF MODELLERİ YAPILIŞI VE MODELLERİ

İster tığ ister şişle pek çok model çıkarmak mümkün. Modeller tamamen sizin arzu ettiğiniz büyüklük ve genişlikle ilgilidir. Şimdi size anlatacağımız bu örgü lif modelini, tığ ile çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Hemen anlatıma geçelim.

Hem Şık Hem Kullanışlı

Bu örgü lif modelini ister iki renk yapın, ister tek renk yapın. İsterseniz de evde kalan iplerinizi değerlendirerek rengarenk yapın. Hepsinde de harika durduğunu göreceksiniz. Şimdi anlatacağımız modeli iki renk tercih ettik.

Hadi Başlayalım

Başlangıç olarak 3 zincir çekin. 3. zinciri biraz gevşek çekin ki tığı batırmak kolay olsun. Tığımızla ipi asılıp 3. zincirimize 4 kere batıp bir adet fıstık oluşturun. Daha sonra bir zincir daha çekin. Aynı zincire 4 kere daha batıp bir fıstık daha oluşturun. Toplamda 7 adet fıstık ile modelinize başlayın.

İpinizin rengini değiştirin. 2 adet kırmızı fıstık oluşturun. Sonra tekrar beyaz ipi elinize alıp 6 adet beyaz fıstık oluşturun. Tekrar 2 kırmızı fıstık ile deseni ayarlayıp 5 beyaz fıstık ile ilk sırayı tamamlayın. İlk sıra toplamda 22 fıstıktan oluşmuş olacak. 23. fıstığı dönemeç olarak kullanın ve bir üst sıraya geçin. 23. fıstığı büzmeden yapın. 23. fıstığı büzmeden üst sıranın 2. fıstığı ile birleştirip oraya da bir fıstık yapın. Ve ikisini birlikte çekin. Bir zincir çekip çektiğiniz ikili fıstığın üzerine bir fıstık daha yapın. Çekmeden bir fıstık daha yapın. İlkinde olduğu gibi ikili fıstık oluşturun. Aynı işlemi iki kez daha tekrar edip kırmızı ipe geçin. Kırmızı iple de ikili fıstık yapmaya devam edin. Böylece lifin modelini oluşturmuş oldunuz.

Bu işlemi 2 sıra yapın. Sonra 3. sıranıza geçin. Renkleri tersine kullanarak deseni oluşturmaya devam edin. İki sırada bir kaydırarak deseni oluşturun ve yaklaşık 12-15 kez bu işlemi tekrar ederek ideal lif boyuna ulaşın. Kalan ipi keserek lif içine gizleyin.

Örgü lif modeliniz kenarlarını da yaptıktan sonra tamamlanacak. İlk olarak kırmızı iple bir zincir çekin. Sonra iyice gevşek bırakarak örümcek denilen işlemi yapın. Bir zincir daha çekin. Zincirlerin üstüne bir fıstık yapın. Üstüne bir zincir daha çekin. Aynı işlemi tekrarlayarak lifin kenarındaki boşluklara batarak lifin etrafını dönün. Bittikten sonra az öce yaptığınız gibi ipi keserek lif içine saklayın.

Lifiniz kullanıma hazır. Dilerseniz lifin herhangi bir köşesinden zincir çekerek askı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

ceyizlik-seccade-modelleri-1

ÇEYİZLİK SECCADE MODELLERİ

Çeyizlik seccade modelleri, pek çok kişinin favori ürünleri arasında bulunmakla, hem dini hassasiyetlerimizin hem de …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *