Ana Sayfa / ÖRGÜ/TIĞ İŞİ / ANLATIMLI ÖRGÜLER / ÖRGÜ ROBA YAPILIŞI VE MODELLERI

ÖRGÜ ROBA YAPILIŞI VE MODELLERI

Robadan dokuma ile yapılan örgü yelek modelleri boyundan başlanarak örnek uygulanan modellerdir. Yakadan haroşa örülerek yaka kısmı tamamlanan ve omuzlara devam edilip bir bütün halinde bitirilen modeller oldukça fazladır. Büyük yeleklerde robadan yelek yapımı reklam kol kesim şeklinde gerçekleştirilir. Bebek yelek modellerinde robadan yelek seçeneği oldukça fazladır.

Örgü roba yapılışı genellikle yakadan başlanır ve yakaya ip takılarak büzgü sağlanır. Daha sonra yaka kısmının örnekli modeline geçilir. Kollar bütün halinde tamamlanarak örnekler ve renkler tamamlandıktan sonra yeleğin tamamı bitmiş olur. Bu örgü çeşidinde sayıları ayarlamak ve örneği uygulamak oldukça ustalık istediği için genellikle küçük bebek yelek modellerinde robadan örgü tekniği kullanılır. Bayan yelekleri örülürken roba tekniği kullanıldığında ise yelek oldukça ağır olacağından Bu yöntemle büyük bir yelek dokumak ve hem renk hem de model uygulamak zor gelebilir.

Örgüye meraklı kadınlar roba tekniğini kullanarak yaprak desen örgü modelini veya ajurlu diğer birçok modeli tercih edip bu teknikleri izleyerek öğrenebilirler.

ÖRGÜ BEBEK BATTANİYELERİ YAPIMI VE MODELLERİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kazak-Ornekleri-1

KAZAK ÖRNEKLERİ

Kazak örnekleri, özellikle kış aylarına girmiş olduğumuz dönemlerde bizim için giymesi en keyifli ve en …

Bir Yorum

  1. ellerinize sağlık.. paylaşımlarınız için çok teşekkürler.. vakit buldukça burdayım.. sizi takipteyim.. kolaylıklar dilerim.. sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir