örgü dondurma yapımı
örgü dondurma yapımı

ÖRGÜDEN DONDURMA NASIL YAPILIR?

Örgü ile yapılan pek çok farklı nesne evde dekoratif amaçlı kullanılabiliyor. Daha çok mutfak, banyo ya da çocuk odasında kullanılan bu örme nesnelerden birini bugün sizler için açıklayacağız. Farklı şekillerde kullanabileceğiniz örgüden dondurmanın yapımının malzemeleri ve yapım aşamalarını “örgüden dondurma nasıl yapılır?” başlığı altında birleştirdik.

Örgüden dondurma yapımına geçmeden önce gerekli olan malzemeleri sıralamak istiyoruz.

  • Dondurma külahı için kahverengi bir ip
  • Dondurma topları için farklı renklerde ipler
  • İplerin kalınlığına uygun örgü tığı
  • Külahın içine koymak için elyaf benzeri doldurma malzemeleri

Örgüden dondurma yapımı için ilk olarak dondurmanın topu yapılır. Bunun için 6 zincir çekilir ve yuvarlak yapılır. Bu yuvarlağın içi 6 adet sık iğne ile doldurulur. İkici sırada her sık iğnenin üzerine 2 adet sık iğne yapılır ve toplamda 12 adet sık iğne elde edilir. 3. sırada bir sık iğne üzerine 1 adet sık iğne sonrakinin üzerine 2 adet sık iğne şeklinde 6 kere arttırma yapılır. Sonraki ilmekler teker teker sık iğne ile bitirilir. Bu sıra sonunda 18 adet sık iğne elde edilir. Bir sonraki sırada yine aynı şekilde ancak bu sefer iki sık iğne tek bir çiftli şeklinde 6 kere ilmek arttırılır ve 24 sık iğne yapılır. 5 ve 6. sıralarda her ilmek üzerine bir adet sık iğne yapılır. En son sırada ise dondurmaya yayılmış gibi bir görüntü vermek için belirli kısımlarda trabzan uygulanır ve dondurmanın baş kısmı bitirilir.

örgüden dondurma nasıl yapılır
örgüden dondurma nasıl yapılır

Dondurma külahı içinse kahverengi ip alınır ve dondurma topunun etrafındaki 24 sık iğnenin devamı olarak 24 sık iğne yapılır. İkinci ve üçüncü sıralarda aynı şekilde devam edilir ve sonrasında azaltmaya başlanır. Dördüncü sırada 6 sık iğne yapılıp bir atlanır ve bu şekilde 21 sık iğne oluşturulur. Beşinci sırada her sık iğne üzerine bir işlenir. Altıncı sırada beş sık iğne bir atlama yapılarak yine 3 sık iğne eksiltilir, 18 sık iğne oluşturulur. Yedinci sıra aynen örülür ve sekizinci sırada 4 sık iğne ve 1 atlama şeklinde 15 sık iğne örülür. Bir sonraki sıra düz örülür ve sonraki sırada yine 3 azaltma yapılır. Bir sıra daha aynen örüldükten sonra külah içine elyaflar konulur ve her sık iğne birer atlanarak 12 ilmekten 6 çıkarıp örgü kapatılır.

Hazırlanan bu örgü dondurma figürlerini istediğiniz her yerde dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://en.dawanda.com/diy-tutorials/crocheting/how-to-crochet-ice-cream-cone

İlginizi Çekebilir

kalpli-lif-nasil-yapilir-2

KALPLİ LİF NASIL YAPILIR?

Kalpli lif yapımı, çeyiz oluşturacaklar için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Zira birçok gelin adayının …

Leave a Reply

Your email address will not be published.