paletten duvar rafı yapımı
paletten duvar rafı yapımı

PALETTEN DUVAR RAFI YAPIMI

Büyük eşya ya da ürünleri taşımak için kullanılan büyük paletler, bizim de kendin yap projelerimizde sıkça yer verdiğimiz geri dönüşüm ürünlerinin başında geliyor. Bugün yine sizler için çok özel ve hoş bir çalışma hazırladık. 3 saatten daha kısa bir sürede eviniz için özel bir duvar rafı hazırlamak için ihtiyacınız olan ana malzeme sadece bir adet büyük palet. Sözü fazla uzatmadan merak ettiğiniz paletten duvar rafı yapımı çalışmasına geçiyoruz.

Çalışmaya geçmeden önce duvar rafı yapımı için gerekli olan malzemeleri veriyoruz.

  • 1 adet büyük palet
  • Palet büyüklüğüne uygun 2 adet tahta raf
  • 4×60 mm 2 adet uzun vida
  • 2 adet dübeller
  • 24 adet ahşap vidası
  • Ahşap matkabı
  • Taş delme aleti
  • Akülü testere
  • Akülü darbeli matkap
  • Dijital dedektörü

Çalışma için gerekli olan malzemelerin hazırlanmasının ardından ilk olarak paletin temizlenmesi ile işe başlanır. Bunun için eğer varsa elektrikli zımpara kullanılarak paletin düzlenmesi sağlanır. Palet pürüzsüzleştirilince dik olarak kaldırılır. Raflardan biri aşağı diğer yukarı vidalar ile yerleştirilir. Paleti istediğiniz şekilde düzenleyebilir, isterseniz şeffaf ahşap boyası ile parlaklaştırabilirsiniz.

duvar rafı yapımı
duvar rafı yapımı

Elde edilen duvar rafının duvarda sabit durması için vidalanması gerekir. Bu vidalama işlemi yapılırken uzun vidalar kullanılacağı için duvar arkasında her hangi bir elektrik, su ya da doğal gaz tesisatı elemanının olmamasına dikkat edilmeli. Bunun tespiti için dijital dedektörü kullanılabilir. Bu dedektör ile tesisat olan alanlar belirlenip diğer alanların kullanımı sağlanabilir.

duvar rafı
duvar rafı

Rafın sabitlenmesi için 4 adet delik açılır. Bu delikler rafın vidalanması için kullanılacak olan deliklerdir. Bunların belirlenmesinde varsa eğer çarpraz çizgi lazeri kullanılmalı. Lazerin olmadığı durumlarda katlamalı cetvelden yardım alınabilir. Rafın yerleşiminden sonra kullanıma hazır hale gelmiştir.

paletten duvar rafı yapımı
paletten duvar rafı yapımı

Hazırlanan bu duvar rafı kitaplık ya da resimlik olarak kullanılabilir. Üzerine minik, sevimli biblolar da yerleştirip kullanabileceğiniz bu özel ürünü, kendi eviniz için yaptığınız gibi sevdiğiniz arkadaşlarınızın evi için de yapabilirsiniz. İlk bakışta şık bir TV ünitesi gibi duran bu duvar rafı, ev dekorasyonunuzun önemli bir elemanı olabilir.

Kaynak: http://en.dawanda.com/diy-tutorials/home-improvements/make-euro-pallet-shelf

İlginizi Çekebilir

sis-orgu-parmaksız-eldiven-yapilisi

ŞİŞ ÖRGÜ PARMAKSIZ ELDİVEN YAPILIŞI

Kış aylarında gerek aksesuar olarak gerekse ısınma amaçlı en çok kullandığımız ölülerden birini eldivenlerdir. Yapımı …

Leave a Reply

Your email address will not be published.