penye ipten ayçiçeği paspas yapımı
penye ipten ayçiçeği paspas yapımı

PENYE İPTEN AYÇİÇEĞİ PASPAS YAPIMI

Son dönemlerde hobi ve örgü dünyasının yeni trendi penye ipler. Bu penye ipler sayesinde paspas, supla, sepet ve puset gibi pek çok şey örülebiliyor. Büyük tığ ve penye ip kullanımı ile yapılan bu aksesuarlar oldukça sağlam ve kullanışlı oluyorlar. Biz de bu yazıda sizlere penye ipten ayçiçeği paspas yapımı hakkında bilgi vereceğiz.

penye ipten ayçiçeği paspas yapımı
penye ipten ayçiçeği paspas yapımı

Malzemeler:

  • Kahverengi, sarı, yeşil, beyaz renklerde penye ip,
  • 8 numara tığ,

Paspas nasıl yapılır ?

penye ipten ayçiçeği paspas yapımı
penye ipten ayçiçeği paspas yapımı
  • Öncelikle, ayçiçeğinin göbek kısmını yapmak için kahve rengi iple başlıyoruz. Sihirli halka adı verilen halkayı yapıp içini 12 sıra sıkı iğne ile dolduruyoruz. Sona geldiğimizde birleştirme yapıp 1 zincir çekerek 2. sıraya çıkıyoruz. 2.sırada ilk boşluğa 2 dolgu, diğer boşluğa 1 doldu şeklinde devam ederek bütün boşlukları 2 ve 1 şeklinde dolduruyoruz. Sona geldiğimizde yeniden birleştirme yapıp 1 zincir çekerek üzt sıraya geçiyoruz. 2. Sırda yaptığımızın aynını 3. Sırada da yaparak 2 ve 1 dolgu şeklinde tüm dolguları yapıyoruz. 3. Sırayı da tamamladıktan sonra kahverengi iple işimiz bitiyor. Devam eden sırada sarı ve yeşil ip kullanacağız. (Kahverengi ip ile yaptığımız tüm dolgular sık iğne şeklinde)
  • Üst sıraya, yani 4. sıraya geçtiğimizde, ilk boşluğu 1 tane yeşil iple 2 li trabzan ile dolduruyoruz. Ardından 3 boşluğu 2 şer tane 2 li trabzanla dolduruyoruz.  Daha sonra yeniden 1 boluk 1 adet 2 li trabzan, 3 boşuk 2 şer adet 2 li trabzan şeklinde devam edip tüm boşlukları bu şekilde giderek bitiriyoruz.
  • Sıraya geldiğimizde yeşil yerler aynı önceki gibi 2 li trabzanla 1 dolgu yapılacak. Sarı kısımda ise ilk boşluk 2 adet 2 li trabzan, sonra 4 adet tek doldu 2 li trabzan ve son boşuk 2 adet 2 li trabzan şeklinde dolduruyorsunuz. Tüm sarılarda bu işlem uygulanıyor.
  • Sırada bir alt sırada yaptığımız gibi yeşilleri 1 adet 2 li trabzanla dolduruyorsunuz ve sarılarda da baş ve sona 2 adet 2 li trabzan, gerisi kalanlar teker teker 1 dolgu olacak şekilde 2 li trabzan şeklinde örüyorsunuz.
  • Sırada bu kez sarıların baş ve sonlarında yaptığımız 2 adet 2 li trabzanlardan oluşan boşlukları yeşil renk ile dolduruyoruz. Geri kalan sarıları yine sarı renle tek dolgu şeklinde 2 li trabzan olarak dolduruyoruz.
  • Devam eden sıralarda bu şeklide sarıları baş ve sonlarından birertane azaltırken yeşilleri de arttırmış oluyoruz. Sıradan itibaren boşluklara beyaz dolduracak şekilde aynı işlemleri yapıyoruz.
  • En son sırada kenarını sıkı iğne ile kahverengi penye iplikle geçiyoruz. Tüm sıraları tamamlayıp, fazlalık ipleri kestikten sonra, ayçiçeği paspasınız kullanıma hazır.
penye ipten ayçiçeği paspas yapımı
penye ipten ayçiçeği paspas yapımı

İlginizi Çekebilir

Mekik Oyası Kurdele Yapımı

EN GÜZEL MEKİK OYALARI MODELLERİ

Mekik oyaları modelleri, hanımların ilgisini çeken, pek çok kişinin örmeyi denediği modeller arasında yer almaktadır. …

Leave a Reply

Your email address will not be published.