Ana Sayfa / KOLAY YAP / RENGARENK ÇİÇEK MOTİFLİ KOLAY PATİK YAPIMI

RENGARENK ÇİÇEK MOTİFLİ KOLAY PATİK YAPIMI

Soğuk kış günlerinde sıcaklığı ile ayaklarınızı, rengarenk çiçekleri ile içinizi ısıtacak patikler örmeye hazır mısınız? Patikler her ne kadar nostaljik olarak düşünülse de birbirinden modern ve şık patikler ile ev modanızı renklendirecek örgü patikler örebilirsiniz. Yazlık, kışlık, bebeklere, büyüklere, çiçekli, tokalı onlarca çeşit patik hünerli ellerinizde hazırlanmayı bekliyor.

Patik örgü yapımının zahmetli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu renkli patiğin yapımı oldukça basit. İhtiyacınız olan sadece çiçek motifleri. Üstelik bu motiflerin yapımını öğrendiğinizde çeşit çeşit bebek battaniyeleri de, normal battaniyelerini de, kırlentlerinizi de veya koltuk, yatak, karyola örtülerini de örebilirsiniz.

Tüm aile bireyleriniz için istediğiniz boyutta ve renkte örebilirsiniz. İsterseniz anne-kız, isterseniz baba-oğul patikleri bile hazırlayabilirsiniz. . Önceleri geleneksel olarak şişlerle örülen patikler artık tığ ile daha kolay örülebiliyor. Bizler bu patiğimizi tığ ile öreceğiz. Örgüde kullanacağımız renkte yünleri, tığı ve birleştirmek için iğneyi hazırladıysak patik örgü yapımına geçebiliriz.

Tığ işi yapacağımız çiçek motifli patik için ayak ölçülerimize göre 6 adet motif örüyoruz. Motifleri hayal gücümüz ile istediğimiz şekilde hazırlayabiliriz.

Ben patik için kullandığım motifi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben yün olarak pembe, kahverengi ve sarı renkleri tercih ettim. Sınırsız renk seçeneğinden zevkinize uygun renkleri seçebilirsiniz. Kullanacağınız yünün yumuşacık olması da ayaklarınızı daha rahat hissettirecektir. Özellikle bambu yünler ile ayağınızda yumuşaklığı daha çok hissedeceksiniz.

Motifli patiğimize, pembe renkli yünümüzle 6 zincir çekerek başlıyoruz. Zinciri halkaya tamamlıyoruz ve 3 adet zincir çekiyoruz. İlk sırada tırabzan yaparak halkanın içini doldurun(4 adet yaprak oluşacak şekilde). İkinci sırada ise sarı renkli yün ile tırabzanların üzerine batarak 3 tırabzan ve 3 zincir şeklinde 4 defa örün. Dilerseniz bu kısımları yeşil yün ile örerek yaprak görünümü verebilirsiniz. Bir sonraki sırada zincirlere tırabzan yapın ve tırabzanların üzerinden de zincir çekin. Bu sayede çiçek motifimizin iç kısmını tamamlamış oluyoruz.

Ayak ölçümüze göre motifi kare şekline tamamlıyoruz. Şimdi de son olarak patiğimizi dikmeye geçebiliriz. En son alt tabana iki, yan tabanlara iki ve üst tabana iki adet motif gelecek şekilde dikimi yapılır. Dikim için kahverengi yünümüzü kullanarak patiğin motifleri tamamlanır. Dilerseniz yünümüzden 20’şer cm’lik  ipler hazırlayarak bağcık da dikebiliriz.

Ve çiçek motifli patiğimiz hazır. Önümüzdeki soğuk kış günlerinde giyerek ayaklarınızı sıcacık tutun ve ev şıklığınıza şıklık katın.

PASİFİK KIYILARI ŞAL MODELİ YAPILIŞI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

yazlik-gelin-yelegi-yapimi-1

YAZLIK GELİN YELEĞİ YAPIMI

Gelin olmak, pek çok genç hanımın hayali. Birçok genç hanım, evlendikten sonra giyeceği kıyafetleri dahi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir