SOĞAN SUYU KÜRÜ İLE SAÇ SİYAHLAŞTIRMA

Soğan suyu kürü ile saç siyahlaştırma yöntemini uygulayarak beyazlayan saçlardan kurtulabilirsiniz.

Saç beyazlamasına engel olup saçı siyahlaştıran soğan suyu kürü

Soğan suyu kürü tamamen doğal bir karışım olsa da, öncelikle alerji testi yapmanızı öneriyoruz. Soğana alerjiniz yoksa rahatlıkla karışımı uygulayabilirsiniz. Kürü hazırlamak için öncelikle taze ve organik soğan tercih etmelisiniz. Soğanın suyunu çıkardıktan sonra üzerine hiçbir şey eklemeden hafif masaj yaparak saç diplerinize uygulayın. Masaj yaparak uygulama yöntemi, saç köklerinin uyarılmasını sağlamaktadır. Yapacağınız bu uygulamayı saçlarınızda yarım saat 1 saat kadar bekletmeniz önerilmektedir. Uygulamadan sonra kesin sonuç almak için haftada 3 defa uygulamaya devam etmelisiniz.

Soğan suyu kürünü uygularken tek şikayet edeceğiniz nokta soğanın kokusu olacaktır. Soğanın kokusundan kurtulmak için saçınızı bitkisel özellikli şampuanlar ile yıkayabilirsiniz. Saç beyazlamasını engelleyen bu yöntem sayesinde, saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını da sağlamış olacaksınız. Saç beyazlamasına engel olmak için bir çok farklı yöntem vardır ancak, en etkilisinin soğan suyu kürü olduğunu söyleyebilirsiniz.


KURUYAN VE ÇATLAYAN DUDAKLAR İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. nesrin onur dedi ki:

    kullanılan soğan kuru soğan mı..taze soğan mı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir