ters örgü hirka yapimi

TERS ÖRGÜ HIRKA NASIL YAPILIR

Yün hırkalar her kışın vazgeçilmezidir. Hele bir de el örgüsü ise. Sizi bilmem ama ben el örgüsü hırkaların insanı daha iyi düşünürüm her zaman. Bu yazımızda da sizlerle oldukça basit bir hırka yapımı paylaşacağız. Bu ters örgü  hırka yapımında şiş ya da tığ ile örebilirsiz. Biz şiş kullanacağız.

Ters örgü hırka yapımı birkaç temel örgü bilgisi olan herkesin mutlaka yapabileceği bir model. Yani yapımı oldukça basit. Ve bu modelin en güzel yanı bu kadar basit olmasına rağmen son derece şık durması. Bu güzel modelimize geçmeden önce sizlere çok önemli bir ipucu vermek istiyorum

  • Büyük numaralı şişler ya da tığlar (5 numara ve üzeri) kalın yünler / ipler içindir. Küçük numaralı şişler ya da tığlar ise ( 3,5 numaraya kadar olanlar) ince yünler / ipler içindir. Kazak, battaniye vb yapımında genellikle orta numaralı şişler ya da tığlar ( 3,5 – 4 – 4,5 – 5 ) tercih edilir. Dolayısıyla önce ne öreceğinize, sonra hangi kalınlıkta bir yün tercih edeceğinize karar verin. Son olarak mutlaka seçtiğiniz yüne uygun numarada bir şiş ya da tığ tercih edin.

Ters örgü hırka yapımı için dilediğiniz sayıda ilmek atarak başlayın. İlk ilmeği örmeden alın. Ters ya da düz örerek şişi tamamlayın. Diğer sırada yine ters- düz sırasına dikkat ederek istediğiniz uzunlukta örün.


SAÇ ÖRGÜ HIRKA YAPILIŞI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir