tig-ile-tunus-isi-orgu-lif-yapilisi
tig-ile-tunus-isi-orgu-lif-yapilisi

TIĞ İLE TUNUS İŞİ ÖRGÜ LİF YAPILIŞI

Tığ ile tunus işi örgü yapılışı eğer biraz örgü bilginiz bulunmakta ise oldukça zahmetsiz ve basit bir örgü modelidir. Tunus işi örgü sadece lif örgüsü yaparken değil bebek hırkaları, patikler ve yelekler için de sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun için internette oldukça çok model bulmanız mümkün. Tığ ile tunus işi örgü örecekseniz ipinizin hemen kolay yıpranmayacak bir orlondan olması ve örgü sırasında çok sık değil gayet gevşek örmeniz gerekir. Böylece lif uzun süre dayanıklı kalacaktır ve istediğiniz verimi rahatça elde edebileceksiniz.

Genellikle örgü örmeye basit modeller ile başlamak isteyen hanımlar için lif örgüsü oldukça keyifli ve kolay bir seçenektir. Tunus işi lif modelleri de başlangıç aşamasında örgü ören hanımlar için oldukça basit ve zarif modelleri olan bir seçenek olacaktır.

Misafirlerinizin kullanımı amaçlı ya da çeyiziniz için kullanacağınız bir lif örmek istiyorsanız ya da banyonuzda şık bir seçenek olarak bulunmasını tercih ediyorsanız lif için uygun iplerle oldukça gösterişli bir tunus işi lif örebilirsiniz. Bunun için genellikle 4 numara tığ kullanmak uygundur. Aynı zamanda tunus işi örgü lif için kullanacağınız ipin rengini de canlı renklerden tercih ederseniz çok daha gösterişli duracaktır. Eğer öreceğinizin lif için iki farklı renk alternatifini değerlendirmeyi düşünüyorsanız o zaman her iki ucu da tığ ucu olan şişlerden 2 adet kullanıp çok kolay bir biçimde tunus işi örgü lif örebilirsiniz.

Bunun için başlangıç olarak 25 veya 30 adet ilmek kullanmak yeterli büyüklükte bir lif örmeniz için uygundur. 30 zincir çektikten sonra ilk ilmeye batmadan önce bir ilmek alın ve ilk zincire batarak ilmek sayısını artırın. Böylece ikinci sıraya geçmiş olduğunuzda ilmek sayısını artırmış olacaksınız. Örmüş olduğunuz zincir tığınızın üzerinde ilmek halini almaya başladıktan sonra örmüş olduğunuz ilmekleri sırası ile kesmeniz gerekmekte. Kesme işlemini yapmanız için de tığın üzerine boş ilmek aldıktan sonra ilmeğin içerisinden geçirmeniz gerekir.

Bundan sonra sıranın tamamlanması için bütün ilmekleri bu şekilde keserek örüp sırayı tamamlamış olmanız gerekir. Sonrasında ise ilk ilmeği örmeden boş bırakarak tığ döndürülür ve örülmüş olan ilmek farklı bir noktadan geri çıkartılır. İlk sıradaki gibi ilmekler çıkarılarak sıra tamamlanır. Daha sonra tekrar kesme işlemi yapılarak ilmekler sonlandırılır. Her bir sırada aynı ilmek çıkarma ve kesme işlemi yapılarak örgümüz yeterli uzunluğa gelene kadar devam edilir.

İlginizi Çekebilir

YENİ PAPATYA LİF MODELİ

Yeni papatya lif modeli, pek çok kişinin tercih ettiği modeller arasında yer almaktadır. Papatya lif …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *